| NowForYou000 a întrebat:

Cineva trebuia să-mi trimită niște bani din Germania in Marea Britanie pe card. Persoana s-a dus la banca și a spus că am contul in lire, dar nu stiu cum au spus ca nu poate trimite și trebuie IBAN, care știam că doar conturile in euro îl au. În fine, am intrat in aplicația Monese(eu de la ei am card) și am făcut acolo repede un card virtual în euro, apoi i-am putut da IBAN-ul si de ce mai avea nevoie. Acum intrebarea mea este : mi-a trimis banii in urmă cu 2 ore, dar tot nu am primit nimic până acum. Mi-e sa fi gresit eu ceva că mă simt prost fata de acea persoana pentru bani. Cat durează până intra banii? E bine daca am facut cont in euro pe aplicatie cu card virtual?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Transferurile interbancare durează mai mult de câteva ore - cel puțin o zi între trimitere și primire.
Răbdare!
PS cod IBAN are orice cont bancar, indiferent de moneda în care e constituit!

| NowForYou000 explică (pentru mihai69):

Deci nu am de ce să-mi fac griji, nu-i așa?

| mihai69 a răspuns (pentru NowForYou000):

Încă nu. Cum am spus, ai ceva răbdare.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci banii îi primesti in marea britanie sau in România?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori aceste transferuri sunt instantanee, alteori durează 24 de ore. căci nu se plimbă bani electronici sau bancnote de ici colo, ci se regularizează conturi, uneori prin bănci intermediare de clearing.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh relax, poate dura pana la 3 zile, in mod normal.

| Dandinelle a răspuns:

Bancile nemtesti sunt lenese, uneori tranzactiile pot dura pana si 3 zile, ai rabdare, nu te panica daca tot mai dureaza. Dupa 3 zile poti suna la banca si intreba daca nu au aparut banutii sau persoana poate sa sune cand nu s-a finalizat tranzactia.
ex. eu traiesc in Germania, mi-am transferat pe un card virtual niste banuti de vineri, marti au intrat banutii in cardul virtual