| CatalinVictor1985 a întrebat:

Comision Banca Transilvania.
Am avut 150 de dolari si 51 centi in skrill si am transferat pe visa de la BT. Skrill au oprit 6.71 $ comision iar acum vad ca in contul meu de lei pe VISA au intrat doar 518 lei cand va vanzare in banca lor as fi incasat 554.06. Ce se intampla. Unde au disparut 36 lei chiar asa sa fie comisionul de de 9 $ si 35 centi pentru o simpla convertire? am mai transferat si anul trecut dar asta e bataie de joc. As dori sa stiu ce este de facut pentru ca este aberant. Pentru 150 dolari si 51 centi sa opreasca comision 6.71 $ si 9.35$ adica 16 dolari in total. Skrill inteleg sunt escroci dar BT ce face acum?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

În primul rând banca îți oferă un curs de schimb foarte prost (mult sub casele de schimb valutar) și peste asta mai vine și cu câteva comisioane.

Skrill ți-au oprit 4.5%, banca ți-a mai ciupit și ea cam tot pe atât, și iată cum ai pierdut aproape 10% din bani. Este aberant, dar nu prea ai ce face.

| CatalinVictor1985 explică (pentru johnnny123):

Este 10% + deci 151 $ si 51 centi si au oprit 16.06. O sa le trimit un email. Poate a aparut vreo noua taxa de card pentru ca 3 ani nu a fost la primul meu card si asta e al doilea card. Este posibil sa coste cardul acum.

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Eu la toate bancile la care am facut operatiuni in valuta mi au luat in jur de 10 euro comision

| CatalinVictor1985 explică (pentru suntserios):

Poate au schimbat regula si au marit taxele. Anul trecut nu au luat mai mult de 10 lei. Acum este 10 euro sau 9-10 dolari(depinde de moneda). Am sa incerc alta metoda ca sa nu mai castige ei comision. E ca si cum o paine costa 1 leu si ei o vand cu 4 lei.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ai citit contractul tau cu BT sa vezi care sunt comisoanele inainte sa faci operatiuni in valuta?

| CatalinVictor1985 explică (pentru suntserios):

Am mai facut si anul trecut dar nu a fost asa. Este aberant ce fac acum probabil au cheltuit multi bani de sarbatori...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind banca iti converteste din valuta in RON iti ofera cursul DE CUMPARARE afisat, nu ala de vinzare, dooh!

| CatalinVictor1985 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu la asta m-am referit, dooh!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Mai sunt unele banci - ING, de ei stiu sigur, la BT nu pot baga mina in foc - care la tranzactiile "online" gen retrageri din PP sau Skrill iti ofera un curs mizerabil de cumparare fata de cel afisat. Arunca un ochi in extrasul de cont.

| CatalinVictor1985 explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am saturat de straini. Trebuie sa scapam de ei si sa folosim banci cu nume romanesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Amuzant, dar nu. Du-te la CEC, ca au si servicii de banking. Crede-ma ca prefer si eu produsele romanesti acolo unde e posibil, insa la capitolul banking, ai nostri sunt praf si pulbere.