| Mircea_4082 a întrebat:

Contributia la un fond de pensii privat imi va afecta pensia publica?

Răspuns Câştigător
| ioanari a răspuns:

NU

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pot sa-ti dau aceasta adresa ai lamuriri. Totusi eu cred ca partea de pensie publica nu este afectata de fondul privat.
http://www.apiasi.ro/pensii_private.html

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Nu. Pensia publica este corelata cu salariul, nu cu alte cheltuieli. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in niciun caz. Se cumuleaza veniturile.

| busuioc a răspuns:

Pensia publica si pensia privata se cumuleaza la sfarsit, cand nu mai "dai", ci "iei". Cat timp esti salariat, cele doua nu interfereaza.

| nelu a răspuns:

NU, din contra, pensia privata va veni in completarea pensiei publice, vei avea venituri mai mari.