| antreprenornet a întrebat:

Credeti ca e oportun sa-ti deschizi firma acum, daca ai capital?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Nu cred ca este suficient sa ai capital. Trebuie sa stii si ce vrei sa faci cu firma respectiva. Ori, platesti inteligenta. Oportunitatea nu tine numai de moment, ci si de cerintele pietei. Criza nu ar trebui sa fie o stavila in calea celor care vor sa-si dezvolte o afacere, chiar daca acum pare un pic mai anevoios.

8 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Da, merita sa deschizi, dar sa ai un plan bun cu ceea ce vrei sa faci, si mai ales capital la greu in perioada asta. iar daca vorbim de capital mult, atunci asta e perioada in care s epot face afaceri bune, mai ales in ceea ce priveste achizitia unei alte afaceri deja existente.

auran
| auran a răspuns:

De ce nu? daca ai si ideea de afacere si este profitabila situatiei actuale, iti doresc multa bafta

mira
| mira a răspuns:

Depinde de afacere. Normal este sa pui banii sa produca bani.Nu investi insa ultimii bani.Succes.Mira

| sese a răspuns:

Depinde de ce buget ai; in ce domeniu; ce relatii ai.
Degeaba daca nu esti "in carti" adica nu ai relatii, din pacate si in acest domeniu lucreaza un sistem mafiot. Ceea ce am scris este pentru omul cinstit (de buna credinta); "ceilalti" stiu cand sa-si activeze firmele conserva ca sa mai traga un tun.Concluzie nu! cat timp legile nu se vor aplica la fel pentru toti.

| greg a răspuns:

Fara indoiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de domeniu, de planul de afaceri si de oamenii cu care lucrezi. Dar e vorba si de putin noroc, ca in orice in viata.
Dar un bun plan de afaceri si o buna viziune asupra viitorului si asupra tuturor activitatilor (fie ele propriu-zise sau financiare) te va aduce mai aproape de succes si nu de esec (pentru ca daca nu esti pregatit, chiar daca ai o idee buna si o oportunitate buna toate se pot transforma intr-un mare esec).

| sebastian_2565 a răspuns:

Da, eu m-am lansat intr-o afacere de telecom.de curand si am succes... daca ai capital fa niste studii si unde gasesti o nisa baga-te, cu timpul asta n-o sa ne mai intalnim...mai ales ca acum si mana de lucru e ieftina specialisti pe toate drumurile care nu comenteaza de salarii si altele...big grin