| christine99 a întrebat:

Credeti ca va scadea numarul de emigrari din tara noastra acum ca au mai crescut un pic salariile?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand creste la 1000€ pe luna se intorc multi romani in tara, pana atunci trag multi pana la pensie sau pana trec de varsta tineretii plecati

| christine99 explică (pentru mgtow):

Mentalitatea patronului roman inca e sa-i chinuie pe muncitori pe bani putini, nu toti dar in multe industrii asa este, uite in perioada estivala ar putea da lejer 1000e la ospatari, dar ei vor sa aduca filipinezi https://www.youtube.com/watch?v=39evQ_Veoi4

| mgtow a răspuns (pentru christine99):

Cand eram sofer pe autobuz in Romania nu aveam treaba o duceam bine, numa ca e salariu de toata jena. Dupa 10 ani poate isi mai revine ceva

| cuvant a răspuns:

Oamenii vor continua sa plece deoarece nu se simt in siguranta in Romania. Fiind ea financiara sau de alta natura.
Oamenii vor pleca deoarece in alte tari se poate castiga putin mai usor ca in Romania plus conversia de bani ajuta emigrarea.
Nu neaparat emigrarea e o problema ci abandonul scolar emigrand iar cand ajung in strainatate au aceleasi datorii ca in tara si nu se descurca nici acolo.

| christine99 explică (pentru cuvant):

Da, cred ca acum miza a devenit si modul in care esti tratat ca cetatean. Totusi la abandon scolar as zice ca persoanele fara multa scoala se descurca acolo pentru ca emigrantii fac munca de jos, fizica. Pe termen lung insa acea munca nu se poate face, cam dupa 5-10 ani se intorc inapoi in tara cine nu si-a luat familia acolo.

| cuvant a răspuns (pentru christine99):

Da, e corect ce zici.
Din pacate cei care nu au facut scoala in Romania nu se dezvolta nici in strainatate. Nu se gadesc sa se dezvolte si sa gaseasca un loc mai bun de munca.
Foarte multi concetateni de ai nostri nici macar nu vorbesc limba in tara in care merg si atunci depinde de alti romani care le ofera cat vor ei. Am vazut sute de romani care castigau sub minimul pe economie si nu credeau ca se poate si mai bine. Se multumeau ca aveau loc de munca chiar daca munceau la negru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Au crescut doar salariile bugetarilor si atat si acolo vor urma concedieri. Si lumea nu pleacă doar pentru bani. Unii vor sa scape de umilinta administrativa si birocratica

| RoCkKiD a răspuns:

Salariile sunt doar pe parte din motivele pentru care oamenii emigreaza. Multi acuza birocratia, clasa politica, sistemul de educatie in care nu vor sa-si inscrie copii, starea spitalelor.

Salariile sunt importante.dar oamenii pleaca din mai multe motive.

| Yuoia a răspuns:

Nu.
Pentru ca odata cu salariile au crescut si preturile.
Asta, legat de intrebarea ta. Dar mai sunt si alte motive de plecare.

| cfrtobias a răspuns:

Cand o crescut? laughing ca eu la fel am

| Yurisa a răspuns:

Crezi ca salariile cresc asa fara sa existe consecinte? Sau in mintea ta cresterea salriilor= mai multi bani?

| christine99 explică (pentru Yurisa):

La intrebari de obicei se raspunde, sau esti ruda cu Florin Iordache.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

In mintea mea da, cresterea anuala a pib-ului cu 3-5% inseamna mai multi bani, in a ta nu?

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu despre asta e vorba. La modul general da, cresterea salariilor poate insemna ce ai zis tu, in Romania, cresterea salariilor este direct proportionala cu cresterea altor cheltuieli. E doar o redistribuire

| Yurisa a răspuns (pentru christine99):

Daca nu stii sa citesti sau daca ai un analfabetism functional, este strict problema ta, eu nu am cum sa te ajut. Nu stii cum functioneaza migratia, nu stii motivele, din punctul tau de vedere pleaca doar zilierii ca in alte parte se castiga mai bine, no? Nici tu nu intelegi cum functioneaza chestiile astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Am zis și mai sus, puterea de cumpărare a salariului mediu a crescut cu 11, 2% față de aceeași perioadă din 2018, cum naibii e doar o redistribuire?
http://www.insse.ro/cms/sites/default/files/com_presa/com_pdf/cs06r19.pdf

 Comparativ cu luna iunie a anului precedent, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 15, 5%.
Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum
 Indicele câştigului salarial real1 faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent a fost 111, 2%

doar 4% din creștere e acoperită de creșterea cheltuielilor, astea-s facts, acum dacă punem ochii la manipulările cu cifre în valoare absolută neraportate la niciun indice e ușor să afirmăm din astea:d...mai ales daca mai pun si aia de la usr un banner din ala cu pretu cartofilor

| christine99 explică (pentru Yurisa):

Ce ai fata calmeaza-te, vad ca esti pusa pe conflict, de unde stii tu ce nu stiu eu, nu ma cunosti, am pus o intrebare si te umfli in pene cu toate ca nu ai contribuit cu nimic pozitiv la discutie pana acum.

| acerr a răspuns:

Si da si nu! daca nu ai pe nimeni dincolo, este f greu

| Mihalache_Bogdan_Petru_1970 a răspuns:

Se amplifica

| Arahide40 a răspuns:

Buna gluma, nu s-a schimbat nimic. dupa ce ca tara asta o duce naspa astia mai vor si salarii mari. romani care nu gandesc. mareste salariul cu 5 milioane si mancarea, taxele etc se scumpesc deci mai rau o duci

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arahide40):

Puterea de cumparare a salariului mediu a crescut cu 11, 2% fata de aceeasi perioada din 2018, imi explici si mie paradoxul asta cu mai rau o duci?