| numesiprenume0 a întrebat:

Cu privire la pensiile speciale ale politistilor si magistratilor, procurorilor si judecatorilor... de ce sunt mai importanti primii (politistii) decat ceilalti? De ce ar trebui acestia sa isi pastreze pensiile speciale si ceilalti nu? Ofer funda pentru detalii.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa au decis interesantii din parlament. multi politisti nu stiu sa isi faca datoria

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gresesti! In primul rand ca nu sunt pensii speciale ci pensii de serviciu. Asa este prevazut in legislatie. Doar novicii zic pensii speciale. Apoi, a doua greseala. Nu politistii au cele mai mari pensii ci "magistratii". Am pus magistratii intre ghilimele doarece procurorii sunt avocatii statului si n-ar trebui sa fie bagati in categoria magistrati. Magistrati sunt doar judecatorii pentru ca ei conduc in justitie. Procurorii sunt anexe. Conform Constitutiei justitia o fac judecatorii si nu procurorii. Ordinea pensiilor de la 74 de mii in jos este: magistratii, aviatorii din serviciile speciale, serviciile speciale (SRI, SIE, etc) politistii si apoi armata. De ce ar trebui sa-si pastreze pensiile? Pentru ca la CCR (Curtea Constitutionala a Romaniei) sunt judecatori si Procurori (procurorii n-ar trebui sa fie ca nu judeca procurorul) care au tot interesul sa-si pastreze pensiile alea mari si asa au hotarat, iar rahatii de parlamentari n-au curajul sa le impoziteze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se pare ca magistratii isi pun viata in pericol asa cum o fac politistii?

| Donsavas a răspuns:

Magistrații au salarii mai mari ca polițiștii. Macar cei din urmă să beneficieze de bani la pensie. În plus, asa ii stimulezi sa si faca datoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că ambele categorii ar trebui să le păstreze

| christine99 a răspuns:

Eu nu stiu in care tara mai este denumirea asta de pensie speciala. Oricum calitatea politiei este foarte slaba, eu am un coleg care a intrat in Politie acum 2 ani si are 1, 65 si pot sa-l bat eu si sunt fata, foarte slabi noii politisti, au crescut salariile, pensii speciale dar calitatea nu se vede.