| anonim_4396 a întrebat:

Cu toții când mergem la cumpărături vedem produse care sunt la prețuri de 2.99 de lei, 399, etc.
De ce se folosește această manipulare puerilă în comerț?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare parte din oamenii de specialitate din domeniul comerțului dar, nu-numai, consideră acest lucru + ca-fiind o-tehnică de marketing bazată pe psihologia de masă al-individului consumator!
Însă opinea și părerea mea este că, în spatele acestei așa-zise tehnici de manipulare psihologică în folosul mai bun a-marketingului și-n detrimentul + consumatorului; se-ascunde un adevăr mult mai sumbru și mai terifiant!
Și anume, : Există o teorie/ ipoteză
ce-se bazează pe profețiile unor monahi ortodocși care spun și pretind + că, în anul 1999, s-ar fi născut antichristul (copilul diavolului), exat în timpul eclipsei solare!
Deasemenea, tot ca, o-coincidență mai mult sau mai puțin în această privință, există și un film lansat tot în același an (1999) numit : The End Of Days cu Arnold Schwarzenegger în rolul principal; având afișul coperții de lansare cu anul 1999/1666!
( În acest film Arnold Schwarzenegger, un fost polițist retras din acțiune încearcă să-l împiedice pe diavol (întruchipat în om) să nu procreeze cu o fată, pentru a-nu se-naște antihristul! )
De aici și prețurile cu 99 la sfârșit, pentru a-edifica și posteriza momentul/ evenimentul nașteri sale!

https://www.romaniatv.net/......6.html/amp

https://miscareapentruaparareaortodoxiei.wordpress.com/......hrist-666/

http://ultimiicrestini.blogspot.com/......-2030.html

https://www.wattpad.com/amp/158983689

„În 1999, în 11 august, a fost eclipsă pe cer. S-a născut un copil atunci, copilul diavolului. Are 15 ani acum. Anii merg şi în acest copil e Lucifer, dracul, dumnezeu cel mort, s-a băgat în copil, e ascuns undeva. Nu ţi se arată ţie. Tot merge, cu buletine, cu asta… asta e unul, semn, pe cer. Preţurile din magazine sunt toate cu 99. 99, de ce? Este anul copilului diavolului.

Dacă într-adevăr s-a născut copilul diavolului în timpul eclipsei solare din anul 1999, atunci până-n anul 2030/ 2033, va-avea exact vârsta care a-avut-o Domnul Iisus Hristos când a-murit!

(diavolul este un mare imitator al-Lui Dumnezeu din cauza eșecului, și din dorința de a-fi însuși și-n locul Lui Dumnezeu!)

Să fie oare acestea niște simple coincidențe, sau chiar baliverne așa + cum le-consideră unii?
Te-las pe tine să decizi!

Doamne ajută-ne și miluiește-ne pe toți!
Amin!

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Psihologia vanzarii.
Creierul "favorizeaza" conform primei cifre, asemanator citirii rapide. Astfel, creierul percepe multmai mic 2.99 fata de 3.00, cu toate ca diferenta valorica este minimala.

| iulianr a răspuns:

Fiindcă oamenii sunt grăbiți și de cele mai multe ori vor considera un astfel de produs mai ieftin. Chiar daca ei știu că e 3 lei, cumva creierul vede 2-ul mare din fata și trece cu vederea 99 scris mic și din impuls vor cumpăra acel produs.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru a funcționează. Nu e nimic pueril. E o tehnica validată din toate punctele de vedere, comercial, marketing, psihologic

| sierra1 a răspuns:

Orice ai zice, sună mai bine 2, 99 decât 3, 00, nu?

| doctorandus a răspuns:

Eu am auzit altceva: are de-a face cu taxele si impozitele, nu cu manipularea psihologica.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Ce are de a face cu impozitele? Care ar fi explicația?

| Pandore2023 a răspuns (pentru doctorandus):

Este clar ca nu prea pricepi ce se intampla in jurul tau.
Pun pariu ca esti intepat cu 5 doze si grohai slava ucraini,

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Stiu si eu? Nu ma pricep la contabilitate. Pierzi un cent de la client, castigi doi de la scutiri de taxe.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Ce scutiri de taxe implica aplicarea prețului 2.99 in loc de 3?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu, am auzit de la un ajutor de contabil ca ar avea ceva cu reducerile de taxe. Dar eu insumi nu ma pricep la chestiile astea.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Nu crezi ca atunci cand ii explici unui om pe un forum ceva ar trebui sa stii ce ii explici?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Si? Am zis clar ca asta e ce am auzit.

| anonimg a răspuns:

Marketingul este o înșelătorie care se învață în facultăți. Deci este aprobată de guvern.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru că funcționează.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că le merge!

| Emma30555 a răspuns:

Se pare ca s-a analizat problema de către specialiști și concluzia a fost ca funcționează cumva psihologic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca functioneaza ¿

De fiecare data & cu succes?

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Sa facă ei profit și bani mai mulți-_-