Întrebare recomandată | kikirikikikiki a întrebat:

Cum adică "Afacere la cheie"?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Adica o afacere care este inca in picioare cu know-how (patentul afacerii) cu utilaje, scule eventual personal.
Sa-ti dau un exemplu am un SRL se numeste fictiv SC covrigul SRL si covrigul SRL este devenit un brand, acum eu il vand la cheie cu angajati, cu portofoliu, cu vad de clienti, cu malaxoare etc si daca am sortimente de patiserie pe care doar societatea mea le-a brevetat, inventat/descoperit iti vand si retetele mele.
Asa vad e o afacere la cheie.

| sierra1 a răspuns:

Dă-i simpaticului o fundă sau măcar un merci că zice bine

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

Multumesc si sadrian46 are dreptate, fiecare am expus din puncte de vedere diferite.

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

Dar așa, ca--chestie, intrebătorul nu rezonează de nici o culoare - deh, o fi ocupat cu descifrarea mesajului

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

Nicio problema noi suntem iluminati si incercam sa explica si pentru cei cu mai putine cunostinte decat noi o problema ivita.
Pentru mine nu este problema ca nu a punctat raspunsul, chiar nu imi pasa sincer.
E problema fiecaruia cum stie sa se comporte.
Si pe strada daca intinzi mana cuiva cazut, unul iti va multumi altul te va injura ca de ce nu l-ai lasat cazut. Asa sunt unii oameni.

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

"Noblesse oblige"

după cum zic japonezii...

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

Ceva de genul si prea putini spun arigato dupa ce i-ai ajutat. doar de asta avem cont aici ca sa ne ajutam intre noi unii pe altii mai putin sa primim vreo distinctie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică firma este înfințată. Afacerea este nouă.
Compania are un sediu operativ, unde se și poate face ceva.
Toate utilajele sunt cumpărate, și gata de a fi puse în funcțiune.
Cel ce cumpără afacerea - la cheie, nu are de rezolvat toate aceste probleme de început.
El trebuie doar să o demareze în sensul începerii operațiilor, care diferă în funcție de tipul firmei, producție, comerț, servicii.