| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea vinde mai rapid lucrurile pe internet gen pe olx fara a iesi in minus doar in plus? Adica am pus un pc care costa in jur de 3.200 (daca il luam pe piese de pe olx)lei cu 4.500 si are mai mult de o luna si nu il pot vinde, acum e cu 3000 lei pe net.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

rolling on the floor
Păi cum ai vrea tu să vinzi ceva care face maximum 3000 cu 4500? crezi că fraierii umblă chiar pe toate drumurile?
În fine... o soluție ar fi să lucrezi la design-ul produsului, să aibă acel „vino-ncoace" care să-l facă atrăgător, în ciuda prețului ceva mai pipărat.
Pe de altă parte, dacă vrei profit, caută să-l faci din multe bucăți mici, nu dintr-una sau două foarte mari - adaosul comercial hiperumflat gonește clienții!

| euMILAN a răspuns:

Ce configuratie are?
Sunt interesat.
Amanuntit te rog

| Ak40 a răspuns (pentru mihai69):

Eu am luat la piese noi si mi-a iesit mult mai mult iar pe olx toate alea sunt cam 3200lei

| danbnz a răspuns:

Cand vinzi pe olx lucruri deja folosite, sau chiar noi, nu iesi pe plus niciodata, doar mai recuperezi ceva din investitia initiala.
Daca vrei sa vinzi rapid pe olx trebuie sa lasi bine de tot la pret.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te ca oamenii nu au bani de pîine, cum sa cumpere calculatoare? Si cei care i si cumpără preferă sa faca rate sa le ia de noi cu garanție, nu de pe olx cu preț exorbitant de mare, si tu ai dat pe el 3200 si il vinzi cu 4500? In loc sa il dai cu 2100 s au 200 adica sub pretul cu care l ai cumpărat, tu il dai la supra preț? Cred ca nu ai șanse sa il vinzi la banii ăștia sincer.

| marinaru777 a răspuns:

Preturile sunt mereu in scadere conteaza sa iei o suma rezonabila chiar daca e mai putin decat te asteptai, cu cat ti mai mult la pret trece timpul si scade si valoarea

| ℓαυяα a răspuns:

Având in vedere ca e folosit nu poți sa îl vinzi la prețul la care l ai achiziționat. Îl vinzi la prețul de 3000

| Ak40 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pc a fost luat cu toate piesele noi nu de pe olx si normal ca il dau putin mai scump