| raduconstantin11 a întrebat:

Cum cumpar produse cu factura din China pentru o firma SRL?

Astept raspunsuri dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti cumpara de pe site-urile chinezesti, daca deja ai comunicat cu ei si stii ce vrei, de pe ebay, aliexpress, amazon samd
Daca ii contactezi direct la firma lor, le ceri factura (pro-forma invoice) si detaliile bancare, ii platesti integral si ei iti trimit marfa dupa ce le intra banii in cont (ia cateva zile transferul international, mai ales daca trece prin mai multe banci intermediare).
Marfa va fi trimisa cu factura si documente de livrare.
La intrarea in tara, factura va fi verificata de vama romana si iti vor calcula Taxele de import si TVA-ul aferent marfii cumparate, pe care le platesti la vama romana si apoi iti primesti marfa.

| raduconstantin11 explică (pentru Violleta2022):

Marfa ajunge la vama imisunt calculate taxele vamale si tva-ul si apoi este trimisa tot prin posta ajunge la mine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru raduconstantin11):

Nu. Esti chemat sa platesti taxele vamale si dupa aceea poti sa-ti ridici marfa.