| Andreiu68 a întrebat:

Cum depun bani cash pe cardul altei persoane? Imi trebuie nr contului a acelei persoane? Sau ce? Mi-a timis el nr contului dar mi-a mai trimis si altceva gen 013013019803563xx.Mario asta ce mai e? Trebuie sa dau si asta la banca?

Răspuns Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Te duci la ghiseu la banca la care persoana respectiva are cont. Banii nu se depun "pe card" ci in cont - cardul este o modalitate de operare a contului (pe langa ghiseu, internet banking si mobile banking). Ideal ar fi sa stii IBAN-ul (International Bank Account Number) dar in functie de banca merge si cu nume+prenume si data nastere sau CNP pentru ca sa poata identifica mai intai persoana si apoi contul. Daca mai stii si o adresa, suplimentar, pentru siguranta, este foarte bine. Atentie, depunerea de cash s-ar putea sa fie comisionata (la o banca au introdus recent un comision de 10 lei pentru depunere cash in alte conturi decat cele personale). Numarul ala nu pare un IBAN, daca asa ti l-a dat el - poate un numar de card, care nu foloseste nimanui. Un IBAN trebuie sa arate astfel (obligatoriu un IBAN romanesc incepe cu RO): http://www.xe.com/ibancalculator/sample/?ibancountry=romania

| Andreiu68 explică:

Mi-a dat si iban-ul si mi-a mai dat si chestia aia

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ca sa trimiti bani iti trebuie IABNul, e numarul lunga care incepe cu RO si apoi banca. Daca nu faci dintr-o aplicatie trebuie sa mergi la banca unde iti da o foaie pe care completezi codul ala si dai suma la casa.

Ps: nu mai pune chestii care ti le dau oamenii pe net, nu e o alegere desteapta.

| Andreiu68 explică (pentru RoCkKiD):

Ce am scris eu acolo nu numerele alea sunt puse la misto, e doar un exemplu, sunt alte numere de fapt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti depunde si la ATM. Sunt ATM-uri care accepta si depuneri nu numai retrageri. ATM = bancomat.

| QuelQui a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa depuna la ATM, trebuie sa aiba cardul.

| mihai69 a răspuns (pentru QuelQui):

Există ATM-uri care funcționează FĂRĂ niciun fel de card.
Sau altele de la care, folosind cardul propriu, se pot face plăți în alte conturi, la alte bănci.

| QuelQui a răspuns (pentru mihai69):

Apai, spune-mi cum functioneaza un ATM fara card. Ce informatii ii dai? Sa invat si eu.
Partea cu platile, o stiu.

| mihai69 a răspuns (pentru QuelQui):

Exact ca la ghișeu: cod IBAN, numele deținătorului contului, detalii pentru plată și îi „strecori" pe urmă suma ca$h prin „sertarul" special.

| QuelQui a răspuns (pentru mihai69):

Am inteles. Merci.

| ibaal a răspuns:

Mergi la banca cu buletinul tau, numarul lui de cont si numele...depui banii si aia e happy

| QuelQui a răspuns:

Tu du-te la Banca cu tot ce ti-a dat. Vor sti functionarele ce le trebuie de acolo.