| WizzArd3344 a întrebat:

Cum este faza cu criptomonedele? Sunt tare curios si pe net nu prea inteleg cum sta treaba. Ce site-uri safe stiti pentru investitii? Ce criptomoneda este la 'putere'? Cum investesti? Ai nevoie de cunostinte teoretice?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Care sa fie faza? E o modalitate de plata cum e cea electronica cu monezi fizice, doar ca in cazul cripto nu exista real moneda si nici nu e reglementata inca la vreun nivel de institutie.

Sunt o groaza de site uri de investiti in crypto. Binance e unul dintre cele mai mari spre exemplu. Poti merge si pe etoro.

Nu exista criptomoneda la putere sau nu... exista criptomonede mai tranzactionate si mai putin tranzactionate. Cea mai tranzactionata in prezent e Bitcoinul, dar asta nu o face neaparat 'la putere'

Cum investesti? Pai cumperi monezi digitale cu bani reali si te rogi ca la un moment dat sa creasca ca sa le vinzi si sa castigi. E fix acelasi principiu ca la bursa, la actiuni insa pe o piata extrem de volatila.

Daca nu vrei sa pierzi bani multi, ai nevoie de extrem de multe cunostinte teoretice. Daca vrei doar sa te joci cu 100-200 lei nu ai nevoie sa stii mare lucru.

| WizzArd3344 explică (pentru suntserios):

Bănuiesc ca la 100-200 lei nu poate ieșii in profit atat de mare.

| suntserios a răspuns (pentru WizzArd3344):

Depinde ce faci cu ei...

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de cunostinte teoretice? Da, și de cunoștiințe practice.