| anonim_4396 a întrebat:

Cum estimați suma de 3 miliarde de dolari?
O considerați o sumă imensă?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Da, e o sumă imensă.
Nu ți-ar permite absolut deloc să trăiești regește.
Ți-ar face viața varză.
Dacă ai obține-o dintr-o dată pur și simplu te-ar zdrobi sub presiunea ei. Cine o apreciază doar din vise nu va realiza niciodată implicațiile.

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Chiar si in lei ar fi mult.
Hai sa facem un calcul interesant, presupunind ca ai banii astia bagati la o banca.
Dobinda anuala la banci cred ca e undeva la 4%, deci ar fi undeva la 120.000.000 de dolari. Pe care ii iei anual. Lunar ar fi 10.000.000. Dolari. Chiar si in lei ar fi mult. Ti-ar permite sa traiesti regeste. Doar din dobinda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori dolari ori lei vechi?
Daca e in dolari e cât 30% din pibul Moldovei sau a Albaniei. Tu ce zici e imensa?

| sierra1 a răspuns:

Raporteaz-o la salariul tău și la timpul in care ai face-o (suma aia) și ne spui tu dacă e sau nu imensă

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru o persoana sau o familie, e imensa.
Dar o asemenea suma vine si cu responsabilitati. Banii trebuie sa circule, altfel economia (si implicit alti oameni) au de suferit.
Deci, 3 miliarde de dolari inseamna cel putin o afacere mare, de care trebuie sa te ocupi. Nu poti tine asa o suma la ciorap.

| Sn4k3 a răspuns:

Un mizilic.

| johnnny123 a răspuns:

O sumă imensă pentru ce?
Pentru un om? Cu siguranță.
Pentru a coloniza Planeta Marte? Insignifiantă.

| Lioana a răspuns:

Nimic nu poate opri timpul care trece, nici macar o suma astronomica.

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Stai linistita, o sumă că aia îți cumpără și timpul. Măcar 8 ore pe zi in care poți face absolut ce vrei și nu un job pe care ești obligat de altfel să îl faci

| Lioana a răspuns (pentru suntserios):

Eu fac ce vreau 24 ore pe zi dar timpul tot trece, si e limitat. Nimeni nu are timp nelimitat.

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Fericire pe tine că nu e nevoie să muncești și are cine sa te întrețină... Restul dintre noi trebuie să plătim facturi și asta ne mănâncă jumătate de viata

| Lioana a răspuns (pentru suntserios):

Ideea e ca vreau sa muncesc pentru ca asa simt ca traiesc, ca pot socializa si ca realizez ceva.

| ReddY25 a răspuns:

Mda

| wildthing a răspuns:

Adica vreo $60000? Nu strica sa-i ai, dar nu-i nici vreo suma impresionanta...nici macar de-o masina de lux.

| nukeyly a răspuns:

Din punctul de vedere al omului de rand blocat in salariul mimim, e mare, dar mica din punctul de vedere al chinezului ce facea 5-7 miliarde de dolari pe saptamana la bursa, acelasi om a pierdut 700 miliarde de dolari tot la bursa pe o tranzactie, sunt doar cifre a declarat mai tarziu.