| qq30xx a întrebat:

Cum fac să înregistrez o pensiune turistică sa pot închiria pentru angajații instituțiilor de stat: SRI, MAPN, armata ca sa le pot oferi factura decontabila?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general cei din SRI si MAPN nu merg la pensiuni sa se cazeze, ci la hotel de 5 stele.
Ai tu cateva milioane de euro, sa-ti fac un asemenea hotel?
La pensiuni merg saracii, nu cei cu bani si pozitii inalte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există o modalitate de înregistrare care să îți aducă un anumit tip de clienți.
O pensiune turistică o creezi și o înregistrezi conform legislației în vigoare. Apoi participi la licitații pentru spații de cazare. Să fii relaxat, că SRI-ul nu se cazează așa cum îți închipui tu.

| Bizon95 a răspuns:

Cand sunt in exercitiul functiunii, SRI si MAPN NU calca in cazari civile, ci au propriile cazarme, unitati militare, centru de comanda, etc. (poate spioni SRI sub acoperire, dar atunci NU declara ca sunt SRI in nici un caz)

cand NU sunt in exercitiul functiunii, atunci sunt civili ca oricare altii!
mai exact, nu ai cum sa stii daca sunt SRI sau MAPN daca nu iti spun ei, adica, cand bagi pe cineva la tine in pensiune nu ai nici un drept sa il intrebi ce job are, ci numai sa ii ceri buletinul/pasaportul

asa ca nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca iti trebuie autorizatie speciala sa poti inghiria pentru angajatii oricarei institutii, OARECARE, dar sunt curios, cum ai ajuns la concluzia asta? tongue

| Iote a răspuns:

Am sa te dezamagesc dar SRI, MAPN, si alte domenii cu bani multi au propriile unitati de cazare. Unde noi muritorii de rand nu avem acces. Asa ca, nu-ti fa sperante sa ii ai clienti.