| Ferii a întrebat:

Cum funcționează sistemul de la FedEx?
Am un pc la vânzare și o scris un potențial cumpărător ca trimite bani și un curier de la FedEx după colet și să-mi predă banii, însă de unde știu eu ca este suma exactă la care îl vând? Ca am înțeles ca bani vin printr-un plic

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Miroase a fraudă.

| doctorandus a răspuns:

Banii nu se pot trimite prin posta (adica intr-un plic).

Cred ca e teapa.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Adica nu ca ar fi interzis sa trimiti bani in plic. Dar orice companie postala declara pe websiteul ei la conditii generale sau termeni de serviciu ca nu-si asuma nicio raspundere pentru cash trimis la plic sau la pachet.

Deci nu e interzis, dar e o prostie.

| carevaescu a răspuns:

Verifici suma din plic înainte sa predai coletul

| carevaescu a răspuns:

Dar din cate stiu, nu se pot trimite bani prin fedex.

https://www.fedex.com/ro-ro/conditions-of-carriage.html#19s

Asa ca as fi precaut.

Oricum ideea e simpla, nu predai nimic inainte sa încasezi suma totală

| Mymady10 a răspuns:

Sistemul de livrare al FedEx se bazeaza pe livrarea pachetelor prin intermediul unei retele de curierat cu puncte de livrare si centre de distributie strategice.

In ceea ce priveste tranzactia ta de vanzare a unui PC, este important sa stabiliti si sa discutati suma exacta a vanzarii inainte ca FedEx sa preia pachetul. Ar fi bine sa verificati cu cumparatorul suma acordata si sa o confirmati prin intermediul unei conversatii scrisori sau telefonice.

Cand curierul FedEx vine sa preia pachetul, acesta ar trebui sa primeasca suma stabilita, plasata intr-un plic sigilat, care ar trebui sa fie inclus in pachet. Este important sa verificati suma primita si sa pastrati toate informatiile legate de tranzactie, cum ar fi numarul de urmarire al FedEx si detaliile legate de cumparator, in cazul in care sunt necesare pentru rezolvarea unui eventual conflict.

FedEx nu este implicat in tranzactiile comerciale si nu poate garanta suma exacta a vanzarii sau integritatea tranzactiei. Recomandarea mea este sa luati masurile necesare pentru a va proteja interesele si sa verificati suma primita inainte de a preda pachetul curierului.

| BucurVioleta a răspuns:

Bună, Ferii!
Cum s-a finalizat povestea cu PC-ul, FedEx și banii din plic?
Te întrebi pentru că se pare că băieții au inventat o nouă găselniță să excrocheze oamenii de bună credință. Astă seară încercat să mă țepuiască și pe mine un tip. Am la vânzare o geantă pe net, s-a arătat interesat, a zis că-mi trimite mâine curierul FedEx la ușă și banii în plic. Mi s-a aprins din start un beculeț pentru că se exprima ciudat în scris, se vedea că folosește Google Translate, dar susținea că e român. Am primit un email din partea FedEx, o făcătură de doi bani în care îmi solicita să plătesc o asigurare de 280 lei, iar tipul mi-a scris că mâine îmi va pune în plic banii de geantă plus cei 280 lei, justificând nu mă poate lăsa pe mine să plătesc asigurarea. I-am zis că-i trimit eu curierul și îi fac cadou taxa de transport să nu ne mai complicăm cu asigurarea...și s-a dezlănțuit Jihadul, a început să-mi scrie mesaje de amenințare, că FedEx mă va da în judecată și o să fac pușcărie dacă nu plătesc, că vezi Doamne el nu mai poate să anuleze comanda. Mă lua și râsul-plânsul.
A mai pățit câteva vreo experiență similară?

| MadalinTK a răspuns (pentru BucurVioleta):

Buna
Exact la fel am pățit și eu acum câteva zile o persoana mi-a dat mesaj în legătură cu un articol pe care îl am la vânzare pe Marketplace și când i-am spus că eu nu dispun de acea suma pentru acea asigurare a început să mă amenințe exact că în cazul dvs
In cazul meu mi s-a părut credul in prima faza pentru că mi-a dat mesaj după un cont de Facebook care avea poze cu o persoana mai în vârstă și era de câțiva ani contul pentru că avea poze din 2020 parca
Era un bărbat cu nume unguresc

| SimonRoland a răspuns (pentru BucurVioleta):

Buna si eu am patit acelasi lucru chiar acum vreo cateva ore am avut un anunt cu o consola pe Marketplace si tot acelasi lucru a scris si la mine ca ma da in judecata mai bine ma predau acum la politie fiindca daca nu maine ma ia politia ca el nu poate sa anuleaza tranzactia si alte cacaciune de ale lui