Întrebare recomandată | Camelia93 a întrebat:

Cum imi gasesc vocatia? Cum identific o meserie(fara facultate) care sa-mi placa, sa incep de jos sa muncesc si apoi sa duc meseria la nivel de cariera, eventual o afacere? Cum descopar ceva ce as face non stop fara sa ma plictisesc? Nu ma simt atrasa de nimic in mod special si cred ca asta e problema multor tineri din generatiile dupa revolutie.
Facem scoli in care nu se pune accent pe a face un lucru si bun, ci 20 si toate proaste. Facem facultati care nu ne atrag doar de gura parintilor si in goana competitiei cu altii...dar pe dinauntru suntem goi. Voi cum ati procedat sau ati proceda? Dau fundita.Rog seriozitate!

5 răspunsuri:
| ALEXICAmarketing a răspuns:

Ce iti place sa faci? La ce te pricepi?

| GhitaRazvann a răspuns:

Pai gandeste te la ce ti ar face placere sa faci aproape zilnic cu placere fie el cel mai banal lucru si mai departe vezi cum ai putea realiza o afacere sau un job din asa ceva.

| Lioana a răspuns:

Din cele 20 de lucruri care spui ca se învață in scoli, la care te pricepi cel mai bine? Răspunsul la întrebarea ta il gasesti doar in pasiunile tale. Daca nu ai nici o pasiune, alege un domeniu care ti se pare mai usor.

| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa gandesti.

| Rd79 a răspuns (pentru Sn4k3):

Wow, super raspuns. Cine s-ar fi gandit la asta?