| Pitbullllll a întrebat:

Cum imi pot deschide un magazin online fara costuri si fara a-ti trebui o firma?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta se cheama evaziune fiscala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, ca nu ai cum sa incasezi banii.
In plus, este imposibil sa fii vizibil pe net si sa nu fii prins de anaf cu vanzari ilegale, riscand dosar penal si restul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum fara firma? Cum dai facturi la oameni?

| Wr3nch a răspuns:

Nu poti. Daca vinzi fara firma si fara sa platesti impozite vine fiscul peste tine.

| Andra9pk a răspuns:

Srl sau pfa tot iti trebuie.
Crezi tu ca te lasa statul asa, fara sa iti ia vreun ban? laughing))
Mie mi-a cerut firma pentru magazin online. Iti trebuie un cod caen. Si degeaba zici ca e fara costuri. Tot bagi bani in hosting in domeniu, in reclame..in adwords daca e cazul.

| SG1995 a răspuns (pentru Andra9pk):

Se merită? Adică ieși pe profit, cel puțin măcar unul subzidență?
Dacă m-aș apuca de dropshiftting mi-ar ieși ceva mălai?

| Andra9pk a răspuns (pentru SG1995):

Asta cu dropshipping-ul am incercat-o. e un fel de loterie.
Ori ai un produs bomba si faci vanzari record.ori te chinui degeaba.
Nu prea se mai merita de cand au aflat multi de aliexpress/wish/dhgate si altele.le iau ei direct de acolo...
Oricum cei de pe aliexpress/alibaba si restul le iau din alta parte muult mai ieftine si le pun ei cu tva-ul lor.(spun din verificare proprie)
Dar poti incerca sa gasesti un produs bun care sa fie cautat, iti faci o pagina free pentru magazin online pe care o lasi la descriere pe pagina de Facebook/Instagram cum fac unii. De exp pe : https://www.ucoz.com.ro/tour/how-it-works.html
Dar sa faci un magazin online sa bagi atatia bani in el...si sa nu ai siguranta 100%ca scoti ceva profit...cam ramai pe minus.
E si varianta sa n-ai stoc, depozit si sa aduci pe comanda. Adica nu bagi bani in marfa si sa ramai cu ea nevanduta. Dar iei in considerare ca, daca omul vrea sa schimbe produsul, trebuie sa ai cu ce sa il schimbi.
Aa, si varianta returnarii produsului (sunt destui care fac asa).

| SoranaCs a răspuns:

Mai simplu iti deschizi o pagina de Facebook si vinzi acolo.