| FlorinMiliardaru a întrebat:

Cum ma asigur ca angajatii de la supermarketul meu nu introduc marfa in magazin pe care o vand clientilor, iar banii ii pastreaza ei?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Doar contabilul firmei cunoaște cu exactitate intrările și ieșirile firmei.
De aceea la un anumit interval de timp se fac inventare.
Contabilul știe câtă marfă a intrat în magazin, știe câtă a ieșit, știe și câtă a mai rămas, și știe și profitul. Contabilul nu poate face lucrul acesta nici el de unul singur, ci va avea nevoie de gestionarul magazinului. Bănuiesc că se acceptă erori de 1-2%, dar nu mai mult.
Iar tu ca patron poți să iei legătura cu garda financiară pentru controlul angajaților.

| Andreeush a răspuns:

Instalează camere de supraveghere.

| Bizon95 a răspuns:

Contabilitate
gestiune
intrari-iesi facturi furnizor si inventar (se incadreaza in contabilitate si gestiune, dar... sa fie absolut clar cum si ce faci ca sa ii prinzi)
case de marcat

CAMERE DE SUPRAVEGHERE

daca esti atent si urmaresti iti dai seama cand te fura cineva

iar, e clar ca esti la prima incercare de genul asta, in general cred ca solutia e sa angajezi pe cineva, pe care sa il platesti extra, dar sa aiba in responsabilitate gestiunea, si daca se fura pe el pica vina, dar daca se fura pe la spatele lui el se v-a prinde primul si o sa cheme politia!

| FlorinMiliardaru explică:

Camerele de supraveghere nu sunt o solutie, fiindca daca de exemplu supermarketul e deschis 14 ore pe zi, du nu voi sta in fata monitorului atata vreme.
Nici sa angajez pe cineva sa faca asta nu e o solutie, fiindca si el ma poate pacali la randul lui.
Trebuie altceva...