| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate o companie sa faca profit cu mai putini angajati?

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Secretul e ca cei care sunt sa fie motivati. Intr-un fel sau altul: financiar sau sa o faca pentru o cauza in care cred. De exemplu, una dintre revistele la care lucrez eu are in total 5 angajati: 2 redactori, un fotograf, un grafician, un dtp-ist. Si e printre cele mai cunoscute din tara, aduce o gramada de bani trustului din care face parte. Atata timp cat oamenii sunt multumiti, lucreaza ok si apare profitul. Nu ai nevoie de multi oameni intr-o firma. Ai nevoie de putini, buni si motivati.

| canarita a răspuns:

De unde sunteti in primul rand ca poate va pot ajuta...Ideea de a reduce personalul nu este chiar asa buna...resursele umane sunt bunul cel mai de pret al unei companii, se pot face micsorari de salarii si se scapa de impozitele pe salarii catre stat... o asigurare de grupuri -beneficii ar fi binevenita...

| canarita a răspuns:

Ati auzit de managementul schimbarii? Poate chemati un agent extern sa-si dea cu parerea...Depinde ce domeniu de activitate aveti, care este viziunea managerului general. S-ar putea schimba si strategia, faceti o analiza SWOT si vedeti dupa ce este de facut.In orice caz, a reduce personalul inseamna a reduce din potentialul firmei... oamenii chiar nu sunt simpli executanti, mai au si idei cateodata! Si unele dintre ele pot aduce performanta!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cred ca face parte dintr-o strategie morbida. Disponibilizatii se sinucid din cauza datoriilor, cei ramasi vor munci pana cad si nimeni nu va mai lua pensie. Nu cred ca trebuie sa fii foarte pesimist ca sa observi ca exploatarea omului de catre mafie este mai daunatoare celor exploatati decat cancerul, sida, H1N1 sau alte inventii create pentru a ne mai imputina ca specie.

| asko a răspuns:

Continuare dupa anonim 94
... cei care raman sunt forjati la maxim, program de nebun
uite-asa punem oasele sa le ridicam altora vile

| marius0766545433 a răspuns:

Intrebarea ta e destul de seaca...si cred ca si raspunsul meu nu te va multumi pe deplin. Incerc sa cred ca ai vrut sa intrebi "Cum se face de sunt date afara 100 de dactilografe si e angajata una care face munca celor 100 cu un computer dotat cu softuri performante?" si adaug eu in continuare ca face treaba celor 100 si in jumatete de timp...Atunci eu cred ca se merita investitia intr-un pc cu softuri performante si un angajat care a ajuns la performanta de nici sa nu se uite la tastatura...Sunt multe domenii in Romania care au inca foarte multa tehnologie veche la care sunt o groaza de oameni pe langa acele masinarii si nici macar nu pot concura nici pe piata interna nici pe cea externa. Candva la un seminar am auzit urmatoarea fraza : "Atunci cand vii cu o problema (sau ridici o problema ), incearca sa ai pregatite si 3 solutii ". Noi romanii suntem invatati prost ( si de biserica ) sa ne facem probleme... dar niciodata nu am deschis ochii macar un milimetru ca sa vedem cum si-au rezolvat altii problemele inca de acum cativa zeci de ani...si asa o sa si murim majoritatea dintre noi. Iar eu am sa va dau o solutie din alea trei. Solutia este sa intrati pe www.SuperBani.ws sa va inscrieti la acel superbonus si sa aflati acolo o gramada de solutii extraordinar de bune pentru a iesi din apatia intrebarilor si a trece la a avea fiecare dintre noi cate 3 solutii pentru fiecare problema ridicata de cei care nu intra pe www.Superabni.ws

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Adica?
Reducand personalul, scapa de datoria de a le plati salarii...

| adika a răspuns:

Gandeste-te: mai putini angajati inseamna mai putine cheltuieli cu salariile, impozit pe salarii, contributii la asigurari de stat, sociale...si, in plus, profit inseamna venit minus cheltuiala. Daca cheltuiala iese mai mica, cum spuneam, ca-s angajati mai putini, clar, profitul ramane mai mare...

| adrianhasde a răspuns:

Prin mai multa forta de munca.

| 1968 a răspuns:

Le da teapa la salarii, de e doar criza nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai se poate pentru ca printre angajati era fiul directorului, nepotul ministrului si verisoara politistului din coltul strazii, sper ca ati inteles, n-am incriminat alte institutii dar le stiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Subscriu la cele scrise de leonardk, si o sa ajungem atat de motivati incat o sa plecam toti de aici, ma refer la Terra.