| SilentRain a întrebat:

Cum sa-mi gestionez banii corect?
Puteti lasa un link, sau o recomandare de carte

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi faci un plan lunar, primele sunt datorile/cheltuile de care este nevoie sa ti cont apoi isi faci un plan cat sa cheltuli pe saptama, isi faci cumparaturi saptamanale si in fiecare zi cheltui cat mai putin, ai bonuri de masa nu?

| doctorandus a răspuns:

Din cercetarile psihologice rezulta ca asta e determinat genetic, deci oricum ai fi tu, nu prea ai ce schimba la asta.

| SilentRain explică (pentru doctorandus):

Adică nu pot sa fac economic, pentru ca asa spun cercetarile psihologice. laughing))
Oricine are 2 neuroni se poate organiza

| doctorandus a răspuns (pentru SilentRain):

Adica cei care sunt zgarciti nu pot fi invatati sa fie generosi si nici invers. Unii oameni sunt predestinati genetic sa fie lefteri, sa faca datorii, sa cheltuie mai mult decat isi permit, etc. Omul are doar o spoiala de rationalitate, in rest e condus de pofte si instincte animalice. Cum zicea Hume: ratiunea este si trebuie sa fie sclava pasiunilor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fa-ti un carnetel sau o nota pe telefon si tine evidenta veniturilor, cheltuielilor lunare, economiilor, lucrurile in care vrei sa investesti in viitor.
Cumpara doar strictul necesar, studiaza preturile din magazine ca intre unele sunt diferente mari. Ieri mi-am luat o dorna cu 4.5 care la mine la magazin e 2 lei - ABSURD.
Asigura-te ca lucrurile in care investesti sunt de calitate ca sa te tina cat mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i cheltui aiureawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Școala de bani pe Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=ww9bx4IYVQI

| SilentRain explică (pentru anonim_4396):

Uhhh'misto,il ador pe Zaiafet

| wpetterssone a răspuns:

La începutul lunii, îți faci un tabel cu venituri, cheltuieli, economii, evenimente neprevăzute și distracție.
Veniturile trebuie să fie cel puțin egale sau mai mari decât cheltuielile și celelalte pentru a te încadra perfect. Caută pe Google: buget lunar sau buget personal.