| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-ti infiintezi o firma de turism?

7 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

O firma de turism trebuie sa urmeze aceeasi pasi ca orice firma. sfatul meu e sa incepi de la ONRC-ul de la tine din oras. isa firmele din turism mai au o particularitate - iti trebuie un aviz de la min. turismului pentru activitate, imi ales daca vrei sa faci agentie de turism (unde iti trebuie sa ai angajat un om cu brevet in turism).

Bula
| Bula a răspuns:

Ca si orice firma de alt profil, incepand cu Registrul Comertului, urmat de Finante, etc.

| hugin a răspuns:

In primul rand deschizi un srl la registrul comertului care sa aiba punct de lucru la parter sau etaj 1 ( daca vrei agentie turoperatoare) Mai ai nevoie de : Post telefonic fix, internet, calc, birou, firma cu numele agentiei de turism( poate fi altul decat numele srl-ului) Minim 2 angajati dintre care 1 cu brevet de turism. \

1. Dosar
2. Cerere de eliberare a licentei de turism (anexa 3).
3. Licenta in orignal - numai la reinoirea / schimbarea licentei.
3. Copie de pe certificatul de inmatriculare in Registrul Comertului [CUI].
4. Copie dupa cartificatul constator, declarare punct de lucru - numai daca sediul agentiei nu corespunde cu sediul social.
5. Polita de asigurare de 50.000 USD, care costa circa 100 USD/ an, difera de la o societate la alta.
6. Copie de pe contractul de munca al persoanei care detine brevetul de turism, inregistrat la Directia de munca si protectie sociala - Camera de munca.
7. Copie de pe brevetul de turism al persoanei care conduce agentia.
9. Copie de pe actul de detinere a spatiului pentru agentia de turism (proprietar sau contract de inchiriere de spatiu).
10. Formularul biletului de turism pentru asigurarea serviciilor(voucher/model).
Daca mai vrei sa stii ceva da-mi mesaj si iti gasesc tut ce vrei
+ Minim 1 an nu te poti baza pe profit si te poti astepta la multe,, sicane,, din partea altor agentii de turism

| csintalan a răspuns:

...sunt firme de intermediere, care sunt cele mai eficiente, ...nu costa mult, iar costul se amortizeaza in timp, iartimpul de unblat pentru infiintare e cam lung,...

| sorinho a răspuns:

" iar costul se amortizeaza in timp " f tare... banuiesc ca ai facut ASE-ul laughing))))) si eu. ce pierdere de timp!
Daca nu cunosti f multa lumea gen: profesori, directori de scoli, ghizi... sa ai o agenda plina... nu te apuca de asa ceva... e f greu. Daca ai. spor la treaba!

| J7anine a răspuns:

Au inceput inscrierile la cea de-a doua editie a programului Tineri
Posted by: "Advice Students" advice.students@yahoo.com advice.students
Wed Apr 8, 2009 12:43 pm (PDT)
Vino si inscrie-te
pentru ce-a de-a doua editie a programului de mentorat pentru viitorii
antreprenori, Tineri Antreprenori!
Vei beneficia de
mentorat din partea unor antreprenori tineri, cu experienta relevanta in
infiintarea si managementul unui start-up, dornici sa impartaseasca din ceea ce
au invatat ca intreprinzatori. Lista completa a mentorilor o gasesti pe www. tineriantrepren ori.ro/mentori/.
Programul de mentorat
se va desfasura pe parcursul a 4 saptamani, intre 5 mai si 5 iuie, aproximativ
2 ore pe zi, in functie de programul tau si al mentorului.
Daca ai in plan
infiintarea unei firmei in urmatoarele 6 luni sau ai deja o firma cu o vechime
de maxim 6 luni, te invitam sa te
inscrii pana pe 24 aprilie pe site-ul www. tineriantrepren ori.ro!
Pentru inscriere este
necesar sa concepi o schita a unui plan de afaceri, pornind de la modelul
prezentat pe site. Business plan-ul il
vei dezvolta alaturi de mentorul tau pe parcursul celor 4 saptamani de
mentorat. Cel mai bun plan de afaceri va accede in finala mondiala a
programului Best Business Plan,
organizat de JCI Romania.
Agenda proiectului
este :
· eveniment-petrecere de lansare, dar si de networking, cu participarea tuturor
persoanelor implicate in proiect: 4 mai 2009;
· desfasurarea
efectiva a programului de
mentorat: 5 â€" 30 mai 2009;
· workshop-
Strategie lansare Start-up: 5
iunie
Participarea la
program este gratuita si este sustinuta de munca mai multor voluntari din
organizatiile partenere. Te asteptam pe blogul proiectului pentru a
cunoaste echipa organizatoare si pentru a comunica cu membrii acesteia, la
adresa www. tineriantrepren ori.ro.
Tineri Antreprenori
este organizat de Junior Chamber International Bucuresti, in colaborare cu
Advice Students, ASER, Business Club, Leaders si FINANS.Retine! Termenul
limita pentru aplicare este 24 aprilie 2009, ora 23:00!

| MixAndrei a răspuns:

Omule nu iti faci firma de turism asa cum vrei tu trebuie sa tii cont de mai multe date de contabilitate si restul:
Sunt multe lucruri de facut si in nici un caz nu le afli de pe internet eu ti-as sugera sa te duci la un expert sunt oameni care se ocupa special cu aceasta.Ei te vor ajuta si indruma insa inainte sa iti infiintezi o firma trebuie sa fii constient ca trebuie sa fie un anumit numar de asociati/actionari depinde de forma juridica.Sunt mai multe domenii de activitate.
Eu sunt elev si in 2 ani de invatamant cu acest domeniu stiu mult mai multe decat tine si inca nu am cunostinte necesare pentru a te ajuta sa pui o afacere pe picioare.
Un sfat prietenesc ar fi sa-ti mai gasesti un asociat care sa te ajute si care sa aiba si cunostinte in acest domeniu.
Sper ca te-am ajutat.
Fundita?