| ALEXICAmarketing a întrebat:

Cum suna o afacere cu porci? Cum suna 5000 de euro profit in 2 ani la o investitie de 15.000 euro?

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Suna jalnic. Sa nu uitam ca industria autohtona de profil a fost distrusa cu povestea gripei porcine de acuma citiva ani, si intre timp se importa la greu carne de pe afara. Mai ieftina decit cea de productie interna, fiindca pe tine ca producator nu te ajuta nimeni, ba dimpotriva. Daca vrei sa faci treaba la tara, fa agricultura si produ' lapte/oua cit mai bio, vinde direct (sint multi interesati sa aiba o sursa de incredere care sa le poate livra constant lapte/brinza/oua).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru mine, suna bine.
Cumperi porcii mici, ii cresti, si ii vinzi pe profit.
5000e castig la investitie de 15.000 in 2 ani nu e deloc tentant.
Cred ca 15. 000e, bagati 'unde trebuie', ar produce macar 1000e pe luna.
Din 5000e in 2 ani, e un salariu de muncitor necalificat. Mai bine te duci la servici.

| ALEXICAmarketing explică (pentru NoTurbinaNoGood):

1000 EURO/luna=80% an.Ce sa vinzi sa faci 80% pe an? Cocaina? laughing15% pe an este DE VIS dar smecheria este sa sa fie nu la 15.000 euro ci la o suma mult mai mare.
Sa te duci cum zici tu la "servici" cand poti sa castigi chiar si 2500 euro pe an este gresit.
Succes la afaceri care sa iti aduca 100% happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

2500e pe an e castig mare? Pai eu in 8 luni de servici am strans 1000e, si am si 'trait' de restul salariului. 2500e/an inseamna 208e/luna, mai exact 936lei. Un salariu de muncitor necalificat! Si de ceva, muncitorul necalificat isi baga picioarele, si isi schimba locul de munca. Tu mai risti si 15. 000e.
Nu te gandi direct la cocaina, dar la 15. 000e cumperi un autoturism nou, infiintezi o firma, obtii autorizatie taxi, angajezi 2 soferi si scoti profit 1000e/luna garantat (deci 12. 000e anual, aproape de 100%). Plus ca ai creat si doua locuri de munca. Si ai timp liber 100%, nu ai de "dat la porci", deci poti sa mergi in continuare si la munca.
Intr-adevar, daca merge schema ta si la scara mai mare, daca dispui de 150. 000e, arata mai bine. Dar ramanand la 15. 000e, sunt alte afaceri mici, mult mai profitabile.

| ALEXICAmarketing explică:

Nu aveti optimism deloc in voi.
Stiu pe cineva cu afacerea asta porceasca si sineu zic ca se descurca....cine vrea 100% sa canda cocaina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Eu ti-am dat solutia pe care o si aplica un prieten, nu doar teorie.
Sa blochezi 15. 000e intr-o afacere care iti aduce un salariu de amarastean, nu e afacere. Mai ales, ca afacerea pe care o propui tu, nu merge DELOC singura.
Mai bine pui aia 15. 000e la banca cu termen, si astepti dobanda, te apropii de profitul tau.
P.S.: La cocaina e mai mare de 100% profitul, chiar daca esti un simplu curier. Cel putin asa spuneau politistii. Iar cel mai putin castiga cei care o produc. La fel ca si cu porcii tai, sau orice alta 'industrie taraneasca'. Tu stai si 'coci' rosiile tot anul, eu ti le cumpar la tona, cu duba, si castig 2000 lei/luna, facand 3-4 drumuri la Galati. Din profit am scazut motorina si procentul celui care sta la taraba sa le vanda.
Eu am optimism, dar ma si orientez. O afacere care ma tine 16 ore/zi acasa/la ferma, si ma plateste cat castigam asta-iarna stand in camasa la hotel, e o prostie. Nu degeaba taranii sunt vai de ei, si primesc subventii de la stat, ca sa nu abandoneze.

| ALEXICAmarketing explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Amicul care are afacerea cu porci mai are si alte afaceri.10-15% din porci, 10-15 din alta parte si uite asa traiesti bine.El nu are in minte conceptu de salariu.
Nu toata lumea poate munci pe salariu. Business-ul este viata lor, chiar si cu 10-15% (un profit normal, nu toata lumea cauta sa dea UN TUN).