| caritas a întrebat:

Cum trăiești la noi cu un salar de 3000 lei + chirie plătită de servici?

24 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gîndeste te ca sunt pensionari cu pensii mici care trebuie sa se descurce cu intretinere lumina telefon cablu mincare si nu le ajung, tu cu 3000 lei noi adică 30 de milioane vechi esti boier, dar ai acest salariu? Sau ai vrea sa ai, că una este sa ai deja acesti bani in fiecare lună, si alta este sa vrei să ai salariul ăsta dar de fapt tu ai un salariu mult mai mic. Ce varsta ai? Esti fată sau băiat? Mersi.

| RAY a răspuns:

Foarte bine, sa fim seriosi poti economisi aproape 80% din ei daca nu le strici pe butura, fumat, pacanele

| Freya1 a răspuns:

Wtf! Unde iei tu salarul acela ca vreau si eu deja imi fac calculu daca nu sunt hapsana sa imi iau vila in chirie si optez pentru o garsoniera sau un apartament cu 2 camere la 100/150 de euro plus niste taxe care sa fim seriosi la o garsoniera in care dai 10 min drumul la centrala si te sufoci de caldura plus cat iti faci o data de mancare ca muncesti si nu ai mai mult timp si faci un dus si 500 de lei sa iti fie taxele ceia ce nu cred tot te ajungi mai ales daca sunteti 2 maxim pfff

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Sa fim seriosi, sunt sute de joburi in Romania care platesc si mult mai mult de atat. Trebuie doar sa ai niste calificari

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Daaa e plin de avocati, parlamentari, juristi, procurori

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Cu ceva experienta, nu vorbim chiar de entry level

-in programare se castiga si de 4-5 ori mai multe
-in banci se castiga multe peste 3000lei
-in majoritatea multinationalelor din Romania, daca faci ceva mai mult decat joburi de suport telefonic sau chestii de genul castigi destul de lejer peste 3000 lei
-in vanzari daca iti faci treaba cum trebuie si ai performante si iei comisioane si de peste 3000 lei
-in marketing si hr se castiga destul de bine
-chiar si farmacistii iau ceva peste 3000 lei
-sa nu mai zici de medicii dentisti sau cei care au propriile cabinete
-profesori universitari
-inginerii
-arhitectii
-pozitii manageriale

si lista poate continua, sa nu dramatizam ca in Romania salariu de 3000 ron e de neatins

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Bun si intrebarea era te descurci cu bani aia? Din punctul tau de vedere ai nevoie de mai mult sa traiesti decent?

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Avand in vedere ca are costurile de chirie acoperite, eu zic ca e o suma din care traiesti decent

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Pai da de asta zic ca nu e ok sa te plangi cand alti trag ca muti pentru 1 000 de nu isi plateste chiria si taxele

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Nu e ok sa te plangi, dar e ok sa vrei mereu mai mult, altfel intri in mediocritate

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Pai daca vrea mai mult sa isi ia un loc de munca mai bun nu sa se planga ca e putin 3000 lei

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Vorbim de 3000 lei, nu 30.000

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Da scuza-ma o sa corectez

| suntserios a răspuns (pentru falokrat):

Asa e, procentual sunt putini. Dar numeric, e vorba de peste jumatate de milion. Si aici e vorba de cei care castiga legal si care sunt angajati, ca pe langa asta mai sunt destui care au afaceri sau care ia bani la negru / gri

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Salariul mediu net pe economie este de 2200 lei.
3000 de lei + chirie plătită de serviciu înseamnă aproape dublul salariului mediu net.
În concluzie, dacă ești chibzuit poți să trăiești foarte decent.

| WaterDrop a răspuns:

Decent.Exista multe persoane care zambesc si cu salariul minim.

| Freya1 a răspuns (pentru WaterDrop):

Da eu ma chinui sa imi gasec de munca sa iau un minim macar si alti se plang ca au 3000 asta opulenta

| WaterDrop a răspuns (pentru Freya1):

Da, laudarosii "naibiului"! Sa nu`i bagam in seama, zic, si sa ne vedem de aspiratiile noastre in viata.

| Crackman a răspuns:

Este o viata normala, nu duci lipsa mai de nimic.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Eu as zice ca o persoana singura cu 3000 lei net si care nu are de platit chirie traieste de la bine spre foarte bine.

| eleny1818 a răspuns:

Traiesti foarte bine u suma asta! Gandeste-te ca foarte multi au minimul pe economie si au rate si totusi reusesc sa traiasca de la o luna la alta, daca ai 3000+ si chiria platita, atunci cu ce mai platesti o rata sau o cheltuiala, ramai totusi cu foarte multi bani

| Josranga a răspuns:

Traiesti foarte bine daca stii sa folosesti banii cu cap