| Eugeniusu a întrebat:

Cum trebuie sa procedez, sa-mi pot face o firma de constructii internationala? De ce am nevoie mai exact si ce pasi trebuie sa urmez?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in care tari vrei sa functioneze firma.
Daca vrei sa functioneze doar in tarile Shengen, atunci e suficient sa inregistrezi firma intr-una din ele si vei plati impozitele si taxele ori unde ai activitate, ori unde e inregistrat sediul.
Este recomandat sa faci inregistrarea intr-o tara unde nu trebuie sa ai capitalul social prea mare si unde poti inscrie parte a capitalul utilajele cu care va functiona firma.
In acest fel, poti incepe cu un capital de peste 100 mii euro.
Dupa te-ai hotarat in ce tari vrei sa activezi, pasul urmator este studierea reglementarilor din fiecare tara, referitoare la viitoarea activitate.

| Irinelp a răspuns:

Depinde despre ce tara străinătate este vorba, trebuie sa înregistrezi firma atât în România cat și în țara în care vrei sa o faci, trebuie plătită taxa pe venit în ambele țări, și probabil trebuie sa dai examen la limba din tara respectiva, succes

| Bula a răspuns (pentru Irinelp):

Taxa de venit in ambele tari?
De reglementarile internationale referitoare la dubla impozitare, ai auzit?