| denisaromina25 a întrebat:

Cum trimit ceva prin poștă? Am de trimis 3 desene, făcute sul in București și nu știu cum se procesează, îmi trebuie cutie? Plătesc? Îmi trebuie timbru? Cum fac? Până pe data de 14 trebuie trimise..va rog sa mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Mergi la o librarie si cauti un plic potrivit ca dimensiune pentru desene (sau o cutie). Apoi il lipesti (eu am luat de la Diverta, aveau bule din acelea cu aer inauntru si o banda pe care am dezlipit-o si plicul s-a lipit), scrii adresa destinatarului (persoana careia ii trimiti coletul) si adresa ta (in cazul in care e vreo problema se va intoarce la tine). Pe astea le scrii cu majuscule. Preferabil sa ai si codurile postale. Apoi mergi frumos la posta, stai la rand si ii spui doamnei de la ghiseu ca ai un colet de trimis. Ea il va lua, va citi adresele, va completa ceva foi, te va intreba daca persoana respectiva trebuie sa-ti dea bani pe ele, daca platesti tu transportul, apoi te va pune sa semnezi si iti va da ceva adeverinta cum ca ai trimis coletul. Pentru restul detaliilor si nelamuriri, daca ai, e bine sa intrebi la posta, nimeni nu s-a nascut invatat si de-asta sunt angajatii acolo (acum sigur ca depinde si de dispozitia lor). Poti merge luni sa te interesezi, sa spui ce vrei sa faci si acolo sa ti se explice, vii acasa, faci coletul si marti dimineata il trimiti.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

De preferabil in plic, platesti mai putin fata de un pachet. Cu timbru, poti trimite cu numar de urmarire si livrare cu expres pentru a ajunge mai repede.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca aceste desene suluri le poti face sub forma de sub si apoi inveli in coala alba sau mai interesant am vazut dar nu stiu de unde se procura niste recipiente conice lungi in care se pun tot felul de desene tehnice, documentatie, intreaba pe la librarii s-ar putea sa aiba asa ceva, le explici ce vrei sa bagi in acel recipient si iti vor spune, eu chiar nu stiu cum se numeste acel obiect.
Sa revenim la cum poti trimite desenele:
-poti trimite prin posta sau curierat.
Daca optezi sa trimiti prin posta trebuie sa mergi la un oficiu postal, recomandat cel de care apartii, completezi acolo un formular sau doua, ce include datele de contact ale destinatarului si expeditorului (tu), daca vrei sa trimiti in ramburs adica trebuie sa primesti si bani pe ceea ce trimiti vei mai primi un formular, iti explica cele de la posta.
Daca optezi sa trimiti prin curier, alegi prima data curierul de ex. fancurier, cargus etc ce curier vrei si intri pe site-ul lor, acolo dai click pe ceea ce se numeste COMANDA UN CURIER si completezi acolo datele ce ti le cer, de ex. nume, prenume tau (expeditorului) adresa, numar de teleofon si datele destinatarului (unde sa ajunga coletul), selectezi cand vrei sa vina sa ridice coletul data si ora relativa si ei te vor anunta si vor veni sa ridice coletul de la tine de la usa.
E mai comod si mai simplu prin curierat.
Alegerea iti apartine.
Prin curier daca trimiti azi la ora 12 sa zicem ajunge a doua zi coletul, prin posta dureaza 2-3-5 zile lucratoare.
Tot ce am scris e din experienta mea avuta si cu o forma si cu alta, atat in calitate de destinatar cat si de expeditor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu trimiti prin fan curier? Cu ei ajung desenele tale in siguranță si repede, prin poștă se pot deteriora si ajung mai greu, durează.

| sierra1 a răspuns:

Ce mărime au?

| denisaromina25 explică (pentru sierra1):

Sunt foi A3

| sierra1 a răspuns (pentru denisaromina25):

Plic a3 - din părți!
fă-le sul așa cum spuneai, legate frumos și gata.
Na că am ratat bunătate de fundă!

| denisaromina25 explică (pentru sierra1):

Sry...

| M1989 a răspuns:

Trimite prin Fan Curier. In 2 zile sunt la Bucuresti si te costa maxim 20 de lei.