| dany_8050 a întrebat:

Daca ai terminat liceul cu profil tehnic si iti continui studiile ai putea sa intrii in somaj?

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu! Indiferent ce studii urmezi nu primesti somaj. Eu am terminat facultatea si deoarece urmez cursuri de master nu primesc somaj. In ciuda faptului ca master-ul era la un moment dat considerat studii post-universitare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Atata timp cat urmezi o forma de invatamant, fie ea zi-seral-fara frecventa, se considera ca ai o ocupatie. Specializarea nu are relevanta.
Somajul il poate lua orice cetatean roman care nu presteaza niciun fel de serviciu-ocupatie care sa aduca venit.
Poate te intrebi ca mergi la scoala si aceasta din urma nu ofera un profit banesc! De acord cu tine. Insa ai o preocupare care pe viitor este aducatoare de venit.
Pentru mai multe informatii te poti adresa si Oficiului Judetean de Ocupare a Fortei de Munca din localitatea ta sau la Casa de Pensii - Somaj.
Pa, pa.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Despre șomaj și condițiile de acordare găsești informații aici: https://cariera.ejobs.ro/somaj/

| gabi_7432 a răspuns:

Educatia este foarte importanta si este de facut, cat de mult iti permite buzunarul si timpul.
Nu este de neglijat insa, ca in scoala inveti sa fii un foarte bun angajat si nu cum sa creezi venituri mai mari decat cheltuielile tale.
There's no free meal in this world!