| thelovelyangel a întrebat:

DACA am cont in banca si card pe acel cont, pot sa mi depun o suma de bani pe card si sa primesc dobanda precum se puneau odinioara banii la CEC?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are rost sa faci asta, dobanzile la contul curent si card sunt foarte mici. Daca vrei sa economisesti iti pui banii in cont de depozit, la depozite dobanda poate fi si de cca 10 ori mai mare ca la contul curent si card.

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Depinde d ela banca la banca. In general, dobanzile sunt mici, si majoritatea bancilor vor un cont separat pentru dobanzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu banii de pe card poti investi in fonduri de investitii ale aceleeasi bani. Dar daca nu ai internet banking sa-ti administrezi banii cum vrei tu, trebuie sa vorbesti la banca unde sa se duca banii tai, si in general trebuie semnat un alt contract cu departamentul de investitii. Apoi iti alegi un grad de risc care crezi ca te avantajeaza. Risc mare inseamna si castig mare. Sunt diferite trepte de investitii. Este un fel de "da-mi banii tai mie, ca ti-i administrez eu, si-ti dau si tie din ce castigam noi apoi". Niciodata nu vei primi 100% din ce castiga ei investind banii tai. Daca vrei sa ai control total asupra banilor tai mergi cu o societate de investitii gen SSIF. Le gasesti pe toate pe site-ul Bursei de Valori Bucuresti. www.bvb.ro
Apoi ai posibilitatea sa investesti si in actiuni afara.