| SanthaIoana a întrebat:

Daca am o datorie mostenita la banca nu am voie sa primesc cardul de la guvern sa cumpar alimente si voucerul ca sa pot plati factura de lumina?
Precizez ca ma incadrez, am o pensie de 1400 lei

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai o datorie mostenită? Datoria la banca tu ai facut o nu a facut o altcineva in numele tau. Deci mostenită era daca o facea altcineva si murea. Dar asa tu ai facut datoria la banca tu va trebuii sa o platesti. Aceste carduri de energie se dau persoanelor cu adevarat sarace pensionarii au prioritate si persoanele cu dizabilitati, daca tu nu esti pensionar peste 60 de ani sau persoana cu dizabilitati nu vei primii nimic, si daca ai fi fost persoana cu handicap, banca nu te ar fi imprumutat cu bani, nici daca aveai peste 60 de ani banca nu te imprumuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu e vreo datorie legata de plata intretinerii sau a facturilor la utilitati nu cred ca e o problema.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Acel card nu este un card bancar, conectat cu un cont bancar pe numele tău, pe care să se poată pune poprire.

| Lioana a răspuns:

Datoriile sunt un minus, nu un plus care sa-ti afecteze dreptul de a primi ajutor de la stat.

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa CristiDinBucuresti, ca vorbeste aiurea. Ea nu stie ca atunci cand se face mostenirea, cei care au vocatie de mostenitori, daca accepta mostenirea, automat trebuie sa preia si datoriile celui mostenit.
Off, o sa mai fie lasata mult aceasta persoana cu mai multe conturi sa debiteze prosti pe acest site?

| helpforyou a răspuns:

In mod normal primesti acel card.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Doar in Romănia datoriile se moștenesc. Cum poti acepta așa ceva? Si cum Lideri țării pot face asta? Taie aripile copiilor fără ca aceștia să aibă vreo șansa de reușită in viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primesti acel card direct de la banca in mod normal impreuna cu acel voucer care vine prin intermediul postei.