| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Daca am sub 18 ani, ce tipuri de card de debit imi pot face la BRD? Am vazut pachete si nume de carduri dar nu prea inteleg varsta necesara(spre ex la un pachet il pot avea daca am sub 18, dar nici unul din cardurile incluse nu sunt valabile pentru sub 18)Funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine un card de debit de tip junior. Va trebui sa mergi la banca impreuna cu un parinte.

Bula
| Bula a răspuns:

Un card de debit poate fi asociat oricarui cont bancar personal.
Orice persoana poate detine un cont bancar.
Orice persoana poate depune bani intr-un cont.
Doar persoanele majore si fara interdictie au dreptul sa scoata bani dintr-un cont.
Pentru a scoate bani din contul unui titular persoana trebuie sa se legtimeze personal sau sa fie imputernicit legal de catre titular.
O persoana poate fi imputernicita pentru a scoate bani dintr-un cont doar de catre titular major, fara intedictie. Daca contul unui minor sau al unei persoane aflate in interdictie este deschis de catre parinte sau tutore, acesta poate avea drept special de semnatura asupra contului (acest drept se pronunta de instanta de judecata).

Ca urmare, tu ca minor poti avea deschis un cont bancar, dar n-ai dreptul sa ridici bani din el pana ce nu faci majoratul. Oricine va putea sa-ti puna bani in cont.
Daca la deschiderea contului se pune si un parinte cu drept de semnatura, atunci el va putea sa scoata bani din cont, la nevoie.
Daca tu, minorul esti titularul contului, atunci nu se va elibera card, intrucat tu, titularul, esti minor.

| InteractiV a răspuns:

Din cate stiu, la varst de sub 18 ani nu poti detine un card oficial. Doar daca un oficial de la banca vine cu o oferta prin intermediul scolii de exemplu, iti da sa completezi o fisa si mai multe informatii. Prin intermediul acestei fise ei te inregistreaza ca doritor de a intra in posesia unui card, iar la varsta de 18 ani este contactat de acestia. Asa am patit eu acum 2 ani cand eram la liceu, aveam 17 ani, iar la 18 ani acestia m-au contactat si am intrat in posesia unui card.