| Face0ff a întrebat:

Dacă angajatorul rămâne cu doar un angajat pe sală(eu) și se decide să-mi ceară să lucrez eu 2 luni, în fiecare zi câte 15 ore, îmi pot da demisia și să plec fără preaviz?

Răspuns Câştigător
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Da, poți pleca oricând vrei. În situația ta chiar nu mai contează cu ce literă îți desface contractul de muncă.
Angajatorul este doar o mizerie de om.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"In fiecare zi" inseamna:
- zilnic 8 ore platite la salarul orar normal + 7 ore platite cu tarif orar + 50% = 18.5 ore platite pe zi lucratoare
- pentru zilele de week-end si sarbatori legale trebuie calculate si platite toate orele la 150% fata de zilele lucratoare normale = zilnic se trebuie platite 18.5 x 1.5 = 27.75 ore cu tariful orar din contractul de munca

Calculate pe o saptamana:
5 zile lucratoare + 2 zile de week end = 5 x 18.5 + 2 x 27.75 = 148 ore

Deoarece intr-o luna sunt (in medie) 4.5 saptamani, atunci revine de plata salarul contractat pentru 666 ore, adica de cca. 4 ori salarul tau lunar din contract, timp de cele 2 luni.

Daca seful tau este de acord cu aceasta retribuire lunara de cate 4 salarii pe luna si incheie cu tine o intelegere scrisa semnata atat de el cat si de tine, atunci ai tras "Lozul" castigator.
In acest caz nu merita sa-ti dai demisia, fiindca castigi in 2 luni cat ai munci normal timp de 8 luni.

Totusi, daca nu-ti convine, atunci poti cere ca patronul sa-ti propuna un numar de ore suplimentara si plata pe care este dispus sa dea. In acest caz poti refuza oferta si depui demisia cu preaviz.

Demisia fara preaviz o poti depune doar daca poti indica si dovedi nerespectarea legii de catre angajator, care te va afecta.

| Face0ff explică (pentru Bula):

El zilele de weekend și orele suplimentare le plătește la fel cu cele din turele de 8 ore normale.

| Bula a răspuns (pentru Face0ff):

Calculele d-nainte au fost facute pe baza prevederilor din contractele colective, negociate de sindicate si valabile si la firmele unde nu sunt sindicate.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Face0ff):

"acum 6 ore | Face0ff explică (pentru Bula):
El zilele de weekend și orele suplimentare le plătește la fel cu cele din turele de 8 ore normale."

atunci ii poti face reclamatie direct, ca incalca legea
si apoi poti sa pleci oricand, daca incalca legea

dar FA RECLAMATIE, altfel el se poate da ranit ca tu ai plecat fara preaviz, iar daca tu faci ore suplimentare neplatite special ca ore suplimentare, atunci alea apar undeva in pontaj, si deci exista dovezi, nu trebuie sa te gandesti ca ii faci reclamatie degeaba