| coadadematura a întrebat:

Daca as avea o punga de 1 kg cu monede de 5 bani din cupru, ar valora mai mult suma monezilor in sine sau as lua mai mult daca as duce punga la fier vechi?

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

La fier vechi, nu se achizitioneaza monede. Vor chema politia imediat. Dar daca prin absurd s-ar primi, tot valoarea insumata a monedelor ar fi mai mare. Monedele de 5 bani sunt din otel placat cu cupru.
Macar ai calculat cat valoreaza acele monede insumate?

| coadadematura explică (pentru Yuoia):

Chiar si daca toti cei care lucrează la fier vechi sunt țigani, cheama politia?happy
Stiu ca ei sunt mereu certati cu politia.
Nu, nu am numărat cat valoreaza monedele dintr-un kg

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O punga de 1 kg cu monede de 5 bani - câti lei spuneai că ai in "punga" aia?

| gabicoo a răspuns:

1-Dacă moneda este în uz nu ai cum să o duci la fier vechi! E ilegala distrugerea ei!
2- moneda de 5 bani nu e din cupru! E fier (oțel) placat cu cupru! Dacă ar fi fost din cupru o topeau de mult țiganii și o făceau ibrice!

| Xpressurself a răspuns:

Monezile nu sunt 100% din cupru. Este un aliaj care contine cupru. Daca topesti minezioe sa scoti doar cupru ai ramane surprins coadadematura. laughing

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Fier vechilaughing))