| Speranta12 a întrebat:

Daca ati avea un venit intre 5000 lei si 10.000 lei lunar, pe ce l-ati cheltui sau cum i-ati imparti? Ce ati face cu banii astia luna de luna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prima luna îmi cumpăr o bicicleta electrică. În a doua luna îmi cumpar echipament, îmbrăcăminte pentru bicicleta etc etc. În a treia luna sunt plecat în drumeții prin Europa.

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In momentul asta daca as sari la 5-10k net, as ingropa 10% in criptomonede low-cost (startere cu preturi sub 10 USD/bucata, in principal), as pune deoparte 20% pentru asigurarile anuale/urgente, 10% pentru vacanta, si restul i-as baga in cheltuielile curente.

| Ineys a răspuns:

Tot ce vad si-mi place cumpar. Simplu si la obiect. La banii aia asa iti traiesti viata, nu gandesti de 2 ori cand vezi ceva si-ti place.

| Speranta12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da aici ma roade curiozitatea. Cum ti s-ar schimba modul de a-i cheltui? Pe ce i-ai cheltui? Eu efectiv daca ma vad cu banii aia, nu as sti pe moment pe ce sa ii cheltuiesc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Nu as schimba, ci as adauga cateva cheltuieli gen trimit copilul la un club sportiv/activitati de weekend gen desen/cursuri de o limba straina, mai merg in excursii de weekend, si as pune deoparte mai mult. Cheltuieli pe care in momentul asta NU mi le (mai) permit. Am avut si perioade in care am facut 2-3k EUR pe luna, nu e ca si cum s-ar intampla prima oara asta si m-ar soca. Daca sar brusc cu venitul de la simplu la 20x, asta nu ma face sa arunc cu bani in toate partile. Acum de exemplu am potential sa fac macar 1200 EUR lunar fara mare bataie de cap, dar am niste probleme personale care imi taie aproape complet cheful de munca...

| Ichigo a răspuns:

N-as schimba nimic din ce fac acum. Ii salvez pe toti si cand am peste 10.000 de euro fac depozit la banca ca sa nu ii am in casa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ichigo):

Stuuuuupid!

| Ichigo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stupid bogat, te las pe tine sa fi destept sarac

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ichigo):

Nu ai inteles absolut nimic, tocmai de aia o sa ramii sarac.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Plătesc taxe, etc și văd dacă-mi rămân, în teorie ar trebui să-mi rămână, dar nu știu ce aș face cu ei. Poate i-aș păstra pentru „zile negre".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, cu 10000 ron lunar, as imparti asa: 2000 ron mancare si alte consumabile prin casa. 2000 ron rata la apartament, sau in caz ca am deja unul, iau altul cu credit(nu pe perioada maxima) si il inchiriez, 2000 lei pentru hobbyuri+excursii+cursuri dezvoltare personala+sanatate, 1000 lei economisire cash. sa am in casa, si restul de 3000 lei investitii pe bursa si ale instrumente financiare.