| adrili10 a întrebat:

Daca cineva imi stie IBAN-ul de la card poate sa verifica cati bani am in cont?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Contul tau (IBAN-ul) il ajuta numai sa depuna bani. Ca sa poata verifica trebuie sa fie trecut la banca, in actele bancii, ca imputernicit si asa se poate face doar daca esti minor si parintii tai isi dau acceptul sau daca esti major si-ti dai acceptul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ar putea sa stie decikt daca le dai tu

| Violleta2022 a răspuns:

NU! Nimeni nu-ti poate verifica cati bani ai tu in cont, nici daca iti stie toate datele personale, pentru ca banca nu poate da detalii nimanui despre contul tau bancar, decat tie.

| leapșa a răspuns:

Nu. Pe langa IBAN, ar avea nevoie de CNP, data nasterii tale - si astea doar daca se intreaba printr-un apel telefonic. Dar la banca nu se poate afla fara buletin.

| DennK a răspuns:

Nu.

| RobyDeveloper a răspuns:

Salut, iban-ul este formatul unic de cifre care il ai cand ai un cont vancar si ai depus o suma de banii in el. Cu acel iban poate doar sa iti depuna banii ij contul tau bancar, pentru a efectua operatiuni de retragere are nevoie de numele titularului de cont, numarul cardului, codul unic de 3 cifre de pe spatele cardului si data expirarii.