| deel a întrebat:

daca de exemplu o persoana lucreaza la o firma si iese in somaj ea mai poate sa se angajeze la aceiasi firma?

Răspuns Câştigător
| mihaa a răspuns:

Da se mai poate angaja, chiar daca este in somaj, se face intrerupere, eu stiu la firma unde am lucrat eu, a trimis muncitorii in somaj, si dupa 5 luni, o parte din ei au fost rechemati ( firma pentru asta a primit un premiu din partea staului, 30 mil de persoana)interesul lor este sa te recheme inapoi, mai ales fiind somer,

7 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Se paoate orice la noi, pentru a da o persoana sau mai multe in somaj este nevoie de un program de restructurare sau de lichidare a firmei Cum legea in Romaina este foarte permisiva firma respectiva isi schimba denumirea si angajeaza din nou personal sau ti se restructureaza doar postu iar dupa o perioada poti lucrea pe alt post pana trece anul in care ti se deblocheaza postu.Are dreptate sorin in ceea ce a spus, dar la noi totul e posibil. Se poate si sa te dea in somaj, tu sa lucrezi pe acelasi post la negru si sa iei somaj, dar desigur ti se va plati mai putin ca de iei si de la stat iar dupa un an te angajeaza inapoi.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Damdaca de exemplu respectiva firma are probleme finaciare si da oamenii in somaj, dupa ce incepe sa-si revina poate sa-si ea personalul inapoi, bineinteles daca respectii angajati mai sunt de acord.

| sorin16 a răspuns:

Daca persoana este data afara de catre patronii acelei firme(prin restructurare), firma nu poate angaja pe o perioada de 1 an de zile. (Poti cauta in codul muncii pentru o informatie concreta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate daca firma respectiva mai face angajari.De ex fabrca unde lucrez eu(confectie)a facut angajari in ultimul timp, insa numai persoanele care au fost date in somaj au fost reangajate. E posibil, depinde de firma respectiva.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate mihaa, totul este pe interes, firma primeste din partea statului roman, un premiu( care poate fii si de 30 mil, nu stiu exact valoare lui), pentru fiecare somer, pe care il reangajeaza,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 19 ani si vreau sa ma angajez la o firma pentru prima dara acea firma primeste ceva bani ca ma angjat pe mine?

| mihu a răspuns:

Nu numai ca poate, este obligata sa reangajeze acea persoana daca are nevoie de salariat pe acelasi post. Daca reangajeaza proprii someri nu primeste nimic de la stat.