| imihaistoian a întrebat:

Daca eu ca administrator nu am contract de munca si cei care lucreaza pentru mine au contract de munca, ma amendeaza itm-ul ca nu am si eu contract de munca?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

De ce vorbesti in necunostinta de cauza? Administratorul se inregistreaa la registrul comertului inca de la inffintare, nu e necesar sa aiba contract de munca.
Revenind.
Nu e obligatoriu sa ai contract de munca ca administrator. Eu pe un SRL nu am angajati (e la inceput si inca n-am ajuns acolo) si sunt administrator.
Am cheltuieli, am incasari, am tot ce trebuie, cu zero salariati, mi-a zis contabila ca e ok.
Vorbeste si tu cu contabilul, daca nu e ok zi-mi si mie. happy
Bafta

3 răspunsuri:
| endeavour a răspuns:

Normal nu stiu cum sunt cu contractele dar oricum fiecare sursa de venit trebuie declarata. daca te prinde fiscul ai pus-o, de asta sunt sigur

| stefstef29 a răspuns:

Daca esti administrator al firmei iti trebuie carte de munca. Obligatoriu. Am avut si eu firma si stiu sigur ca iti trebuie. esti obligat sa faci contract de munca si pentru angajatii in proba. si ca sa iti raspund la intrebare da primesti si amenda e undeva la 1000 pentru fiecare angajat fara acte ( asa era acum 4 ani, eu am patit-o ).

| chelarudumitru a răspuns:

Nu cred ca poti fi aministrator fara contract, doar daca esti onorific si nici asta nu-i posibil. Da de te prinde ITMul platesti

| CataC a răspuns (pentru chelarudumitru):

De ce vorbesti in necunostinta de cauza? Administratorul se inregistreaa la registrul comertului inca de la inffintare, nu e necesar sa aiba contract de munca.
Revenind.
Nu e obligatoriu sa ai contract de munca ca administrator. Eu pe un SRL nu am angajati (e la inceput si inca n-am ajuns acolo) si sunt administrator.
Am cheltuieli, am incasari, am tot ce trebuie, cu zero salariati, mi-a zis contabila ca e ok.
Vorbeste si tu cu contabilul, daca nu e ok zi-mi si mie. happy
Bafta