| bleakk a întrebat:

Daca eu vreau sa ma apuc sa fac bani. Zicem ca muncesc, strang o suma de bani.Preseupunem ca am strans 10.000 Euro.Si pe acestia vreau sa-i investesc in afaceri de genul:caut o masina, o cumpar cu 5000 de Euro si o dau cu 7000 in alta parte, deci profit 2000 Euro.Si intrebarea este:presupune infiintarea unei firme sau pot si pe cont propriu,si daca da pot face asta sub forma de persoana fizica? Sau am nevoie de o denumire, eu stiu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa faci o afacere din asta ai nevoie fie de un PFA fie de o firma sa poti declara venitul pentru impozitare

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci o singura data treaba asta n-ai nevoie de firma, o poti face si ca persoana fizica. Daca o faci cu caracter de continuitate atunci faci comert cu masini si ai nevoie de infiintarea unei firme cu acest obiect de activitate.

| bleakk explică (pentru Ioandelasal):

Si cu PFA care-i treaba?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bleakk):

Si PFA este o forma simplificata de firma, necesitand sediu, autorizare, inscrierea in Registrul Comertului, contabilitate, etc, asa ca poti desfasura activitatea si in aceasta forma.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa declari acest venit, pentru a fi impozitat.

| Dzeko7 a răspuns:

Poti face asta si ca persoana fizica.