| Anonim12t a întrebat:

Daca faci o poza unei persoane pe domeniul public pentru persoana respectiva in schimbul unei sume de bani e fapta penala, trebuie sa platesc impozit statului?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Faci poze, dacă chiar vrea cineva să-l ajuti, contra-cost (nu știu dacă vei avea multe solicitări, fiindcă toti au o cameră photo personală)

Plătești impozit doar dacă ești PFA.
Cunosc persoane care au lucrat ca PFA si si-au suspendat activitatea, încă de câțiva ani, dar continua să se ocupe de reparatii la domiciliul clientilor. Și nu se mai tem ca tine, pentru câteva poze.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Nu e faptă penală.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Impozit platesti si daca o faci in buda de acasa poza aia contra bani, nu e vorba de locatie.

| Trixt3r a răspuns:

Legea spune ca orice venit trebuie declarat si impozitat.
Dar nu cred ca toata lumea isi declara cand mai face un ciubuc/un bacsis, mai ales daca nu-i ceva ce fac la ordinul zilei.

| marin1988 a răspuns:

Dacă faci asta în mod constant și ai o sursă de venit din asta, clar va trebui să plătești datoriile către stat. Asta înseamnă să-ți înființezi fie o firmă sau PFA pe codul caen 7420, ceea ce te face fotograf. happy Dacă ai făcut asta o singură dată și ai primit o sumă de bani oarecare, nu o să te verifice nimeni. Dar NU recomand munca la negru, fără o formă legală.