| cezar21 a întrebat:

Daca firma la care sunt angajat este inregistrata pe Cipru si salariul meu la fel, veniturilecare vin in banca din salariu trebuie sa platesc impozit sau alte taxe statului roman?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca iti desfasori activitatea in Romania. Mergi la ANAF si verifica altfel risti sa te ia din urma si cu penalizari. Termenul este 25 mai.

| JackR a răspuns:

Daca impozitul pe salariu este platit in Cipru, nu trebuie sa platesti un alt impozit pe salarii in Romania, conform conventiei pentru evitarea dublei impuneri dintre Romania si Cipru. In schimb, trebuie sa-ti platesti contributiile CAS si CASS (sanatate si pensii).

| cezar21 explică (pentru JackR):

CAS SI CASS platesc la valoarea salariului minim sau la valoarea reala a salariului meu?
din ce am inteles de la colegii mei care au si 1 an de munca la firma asta ca nu isi platesc nimic taxe, doar unii la sanatate.