| LanguageMaster a întrebat:

Dacă în blocurile comuniste majoritatea apartamentelor au suprafață mică sau medie, atunci cum se explică faptul că în unele blocuri comuniste există apartamente cu suprafață peste 90 sau 100 de metri pătrați?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu aveau nevoie si membrii de partid de apartamente?

| sierra1 a răspuns:

Mai era și nomenclatura p=acolo, prezentă

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca au 4 camere si sunt confort 1 e normalwinking au si 2 bai.
Alea confort 2 semidecomandate sunt mici.
Cred ca nu ai vazut 35-40mp in bloc nou la 2 camere laughing

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu ma pricep dar parerea mea este ca cele cu o suprafata mare au fost construite pentru cei cu functii inalte nu pentru oameni de rand.

| Nilsson a răspuns:

Depinde și de numărul de camere, un apartament cu 4 pentru o familie mai numeroasă evident că va avea și o suprafață mai mare.
Mai e desigur și latura politică, unele blocuri au fost construite cu dedicație pentru securiști și cei cu funcții în partid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu sunt majoritatea asa
bunica sta intr-un apartament de 74mp pe care-l are de vreo 40 de ani si n-a avut nicio treaba cu niciun partid
si-s o gramada de apartamente construite dupa 77 cu peste 70-80mp utili

| Anonim0506 a răspuns:

Exista și excepții