| anonim_4396 a întrebat:

Daca las un apartament nelocuit, care e avantajul in a ma scoate de la intretinere? Care sunt costurile pe care nu le mai platesc?

Mentionez ca apartamentul este racordat la reteaua blocului pentru gaze si caldura. Asadar gazele si caldura sunt la comun cu toti locatarii blocului si continui sa le platesc ca si cum le-as folosi, chiar daca nu mai foloseste nimeni aragazul si caloriferele sunt inchise. Nu planific montarea unei centrale de apartament, deci nu ma debransez. Blocul are lift, camere video de supraveghere si femeie de serviciu.
Multumesc.

7 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Citeste prevederile legale, Legea nr. 196/2018; https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/L_196_2018.pdf

| anonimg a răspuns:

Utilitatile sunt separate, si pentru fiecare trebuie sa faci cerere.
Te poti debransa de la gaze si curent -dar costa mai mult rebransarea (poti sa le platesti prin cont bancar, si utilizand factura electronica).
Poti face cerere la administratior sa nu platesti curatenia si lumina pe scara.
Te poti debransa si de la caldura (asta inseamna sa tai toate tevile de caldura -inclusiv cea de apa calda, si sa le astupi pe acelea pe care nu le poti taia). Nu este suficient sa inchizi caloriferele.
Daca nu te debransezi de la caldura platesti in continuare caldura.
Sfatul meu este sa lasi toate asa cum sunt. Sau sa inchiriezi apartamentul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru celTanar):

Nu vei plăti ce nu vei folosi:
-aproape tot ce ține de administrare (lumina de pe scară, gunoiul);
-gazele.

Curentul îl vei plăti -chiar dacă nu atat cât îl plăteai înainte- pentru că te-ai încadrat într-un anumit consum; tot la curent intră și taxa radio.

| gigite a răspuns (pentru anonimg):

"tot la curent intră și taxa radio' - vin sa-mi platesti aceasta taxa!? (atentie "radio-tv" -taxa s-a desfiintat de mult soro")

Răspuns utilizator avertizat