| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Daca lucrez la un loc de munca si am zile de concediu pe care pot sa mi le iau dar eu nu imi iau si imi dau lichidarea la zi deoarece am gasit un alt loc de munca atunci angajatorul e obligat sau nu sa imi plateasca zilele de concediu pe care nu mi le-am luat sau numai daca imi dadeam lichidarea la preaviz?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te desparți de ei în condiții legale, vor respecta și ei toată legea. Dacă zici doar, eu plec și te-ai dus, îți aplică legea la situația ta.

| mi25 a răspuns:

Ai curajul sa ceri plata zilelor de concediu? S-ar putea ca si angajatorul sa-ti ceara plata unor daune pe care i le-ai produs prin plecarea fara aviz.
Eu nu ti-as da nimic, sa ma dai in judecata. Acolo vin cu o lista de pagube pe care mi le-ai produs.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru mi25):

Nu am bagata preaviz dar nici lichidarea la zi nu i-am dat l-am anuntat cu o saptamana si ceav inainte

| mi25 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Verba volant, scripta manent. In asemenea cazuri totul trebuie sa fie scris.
Apropos: nu ai lichidare, poate sa-ti invoce diferite pagube.

| 1234568807 a răspuns:

Pai tu daca vrei sa iti dai demisia ce concediu mai vrei?

| 1234568807 a răspuns (pentru 1234568807):

Ma refer la plata zilelor de concediu