| JulyDreams a întrebat:

Dacă mergi la un amanet cu un mobil nou sa zicem, cum îți evaluează aparatul? In funcție de ce criterii? Știți vreun amanet in București care oferă prețuri mai bune?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mergi la un amanet cu un telefon nou-nout si sigilat, ei iti dau 70% din valoarea lui originala, ca sa-l poata revinde la 90% pe piata. Cumva trebuie sa fie un pic mai ieftini decat magazinele care vand telefoane, ca sa poata sa vanda telefonul, altfel risca sa nu-l vanda daca are aceleasi pret ca cel din magazin, ca omul se duce la magazin sa cumpere, nu la amanet.
Daca telefonul este relativ nou, adica desigilat deja, pretul lui scade la 60% sin valoarea lui.

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

In functie de modelul telefonului si cat de uzat este

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Am observat la amanet că introduc anumite coduri și teste specifice mărcii de telefon, pentru a ști sigur dacă e codat telefonul și alte detalii importante (chiar și performanțele bateriei).