| Adina23442 a întrebat:

Dacă-mi trimite cineva bani din afara pe card folosind codul iban îmi afla și informațiile?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti trimite cineva bani de afara in contul bancar, are de fapt nevoie de toate datele persoanale, asa cum sunt in buletin:
Numele si prenumele tau
Adresa ta persoanala
Numarul de card bancar
Codul IBAN

| mihai69 a răspuns:

Nu află decât informațiile pe care i le oferi tu pentru a putea face plata.

===
Ignoră răspunsul ioneascăi - iar bate câmpii cu grație. Nu are nimeni nevoie de numărul tău de card sau de adresa de acasă!

| Dismally a răspuns:

Are nevoie si de nume pe langa IBAN, in rest nu afla nimic.

| NuNePasa a răspuns:

Nu, iban-ul este doar un fel de cod pentru a trimite bani pe card-uri, dar nu se pot afla informatii prin acesta.