| spi a întrebat:

Daca nu primesc viza pentru SUA la cat timp mai pot avea alt interviu a 2-a oara?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

A doua aplicatie pentru viza SUA se face numai in cazul in care au aparut schimbari importante in situatia ta sau motive intemeiate, altele decat cele din prima solicitare de viza. Asa sa intelegi ca, nu exista un interval de timp prestabilit intre prima si a doua solicitare de viza --- exista numai schimbari in situatia ta sau schimbari de motive care pot convinge ofiterul consular sa iti acorde viza solicitata.

p.s. Nu-ti vorbesc "din teorie " --- am aplicat pentru viza( 2012) pe care am si primit-o din prima. Pot afirma cu certitudine ca nu este vorba de un "noroc chior"---ofiterii consulari sunt experimentati in selectii! In cazul meu, aplicatia a convins indeajuns ca nu sunt un potential imigrant astfel incat, la interviu, ofiterul consular nu mi-a pus nicio intrebare si nu mi-a cerut alte documente justificative.