| LanguageMaster a întrebat:

Dacă o companie minieră practică mineritul, majoritatea veniturilor din minerit le primește statul sau compania?

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

La noi în țară companiile miniere fiind de stat majoritatea veniturilor le primește statul!
În alte țări exploatarile miniere sunt finanțate și administrate de companii private, statul respectiv încasând o redevență. Așa vor fi exploatate și la noi, în curând, resursele de hidrocarburi de pe platforma continentală a Mării Negre și tot așa s-a încercat la Roșia Montană cu aurul!

| Sonia822 a răspuns:

Daca e de stat, le primeste statul, daca e privata, le ia adm. Dar Romania si-a pierdut suveranitatea, sunt peste 85 situri deschise de unde rusii si americanii scot aur gratis, si despre care nu vb nimeni. Presa n-are voie. Ti-o arunca o-aia cu Rosia Montana, sa te tina ocupat, si scot bani din altele. Sa fii convins ca iese tot din tara, daca ramanea, aveai un nivel de trai ca la Monaco happy N-are nimeni interes s-o duci bine.