| Aureliamaria a întrebat:

Daca o firma neplatitoare de TVA in Romania, presteaza servicii pentru o persoana fizica dintr-un stat membru UE, in baza unui contract de prestari servicii, va emite pentru acesta factura cu TVA?

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Nu.
Banuiesc ca e o firma de asta incepatoare, care beneficiaza de scutire de aia de taxe pentru primii doi. Scopul scutirii de TVA este de a oferi o sansa firmelor mai noi o sansa de a patrunde pe piata cu preturi mai mici, tocmai pentru ca sunt scutite, si deci nu percep TVA. happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O firma neplatitoare de TVA nu are dreptul nici sa incaseze TVA, asa ca factura va fi fara TVA.

| CataC a răspuns:

Buna
Ca firma neplatitoare de TVA emiti toate facturile fara TVA.
(cumperi cu tva, vinzi fara)
Nu stiu cum este in cazul prestarilor de servicii, te-as sfatui sa consulti contabilul, dar in cazul in care cumperi /vinzi bunuri in UE esti obligat sa te declari platitor de tva.
Bafta