| JamesWatson a întrebat:

Dacă rata dobânzii se micșorează ce se intampla?
Scade cerea pe piata?
Se scumpesc credite?
Se reduce masa monetară?
Se cere mai multe credite?
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se ieftinesc creditele.
Poți accesa mai usor credite pentru investiții căci tu suporți mai ușor ratele de rambursare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca rata dobanzii se micsoreaza atunci creditele se ieftinesc, deoarece ratele de restituire sunt mai mici, creste masa monetara, vor exista mai multe cereri de credite si va creste si cererea in piata.

| mgtow a răspuns:

Cresc dobanziile pentru ca intarzie mai mult plata integrala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, scade 'cerea. Și se 'cere mai multe credite. Ai dreptate, nu te lăsa!

| JamesWatson explică:

Mulțumesc tuturor