| Ericigiani a întrebat:

Daca salariul minim e de 2000 lei(1050 lei in mana), iar salariul mediu este de vreo 3500 lei, atunci de ce se mai plange lumea de saracie in Romania?
Adica practic Romania nu mai poate fi considerata saraca. Din pacate unii sunt lacomi.
Voi ce parere aveti?
P.S. da, consider ca te poti descurca binisor cu 1000 lei/luna

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu dau 2000 ron numai pe chirie. 200 pe intretinere, 200 net, curent, telefon. Vreo 200 benzina.

Explica mi mie cum as trai binisor cu 1000ron. Chiar sunt curios

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe ce bază consideri? Ai ăncercat. Ai întrebat pe părinți care este bugetul familiei, și cum este el cheltuit, ca să te bazezi cum te poți descurca binișor? Dar dacă vrei să cumperi un apartament unde să stai cu familia ta, în câți ani poți să aduni avansul pentru un împtumut? Atunci o să te văd și pe tine cât de lacom ești. Deocamdată ești larg la aprecieri negândite.

| anonimg a răspuns:

Eu cred că trăiești încă cu părinții dacă spui că te descurci binișor cu 1000 de lei pe lună. Sunt unii care nu au casa lor și trăiesc în chirie, și asta costă 500 de lei pe lună cel puțin.
Și cu 1000 de lei pe lună nu îți poți face o familie. Nu se uită nici i fata/femeie la tine cu un astfel de salariu, pentru că știe că nu își poate face o familie cu un așa venit. Cu un așa salariu ești condamnat să trăiești singur fără să îți faci o familie, fără să îți faci o casă.

| Ericigiani explică (pentru anonimg):

Si saracii de la tara care au 10 copii si traiesc de pe o zi pe alta? Ei cum pot?

| anonimg a răspuns (pentru Ericigiani):

Viața nu a fost făcută pentru a trăi în sărăcie. Dacă tu dorești să trăiești în sărăcie, dacă te complaci în ea, nu se supără nimeni. Dar nimeni nu are dreptul de a vorbi în dreptul altuia.
Tu nu știi că banii care îți revin ție se bucură alții de ei?
Sau ție ți se pare normal ca salariile din Romania să fie mai mici decât cele din UE, și să avem preturile mai mari decât orice alt stat din UE?
Dacă ție ți se pare normal ca unul care muncește la fel ca tine dar câștiga triplu sau chiar mai mult, atunci îmi pierd vremea.

| Ericigiani explică (pentru anonimg):

Pai stai.
Cum adica banii pe care ar trebuu sa ii castig eu ii iau altii? Adica vrei sa zici ca cei de la putere fjra banii?

| anonimg a răspuns (pentru Ericigiani):

"Salariul minim brut pe economie in 2019 a ajuns la 2.080 lei pentru un program normal de lucru in medie de 167, 333 ore pe luna, reprezentand 12.43 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie a.c."
Sursa: https://legislatiamuncii.manager.ro/......erare.html
Pentru salariul minim brut pe economie angajatorul plătește la stat 800lei (pensii, șomaj, asigurări de sănătate, etc).
Deci 2080-800= 1280 lei salariul net minim pe economie.

Dacă mănânci de 30 lei pe zi (și dacă ești la regim laughing ) timp de 30 de zile, înseamnă: 30x30=900 lei mâncarea pe o lună.
Abonamentul lunar transport este 100 lei.
Au mai rămas 280 lei care este întreținerea la o cocioabă, curentul, și abonamentele la telefon, tv, internet (dar acestea depășesc 280).
Să-ți mai iei o cârpă pe tine și încălțări în picioare nu mai zic.
Iar dacă ai copii, n-ai decât să-i iei de mână și să-i duci să îi crească statul. Orfelinatele sunt pline din pricina că oamenii nu au bani să-și crească copiii.

Pe când conducerea statului nu duce grija zilei de mâine. Au făcut salariile după cum i-a lăsat inima. Asta este furt; furt cu acte, este tot furt.
Dar ei nu vor scăpa de legea lui Dumnezeu după care vor judecați. Vor fi înviați și tot vor fi judecați. Din pricina lăcomiei lor singuri se fac nevrednici pentru viața veșnică. Da, ei vor pierde mântuirea. Plânsul și scrâșnirea dinților va fi partea lor atunci când vor vedea cu ochii lor că cei săraci vor fi luați la cer și ei vor trebui să suporte consecințele faptelor lor. Ei vor pieri pentru totdeauna. Vor trece în neființă pentru totdeauna.
Pe timpul comunismului oamenii au trebuit să se lupte cu arme împotriva conducerii statului ca să scape de sărăcie (vezi revoluția din 1989).
Astăzi conducerea a schimbat tactica și a implementat o multitudine de legi ca în felul acesta omul de rând să nu poată avea acces ușor la drepturile lui.
Cum să fie de ajuns salariul minim pe economie? Niciun om din conducerea statului român nu poate trăi cu acest salariu. Niciunul. Ei sunt lipsiți de rațiune. Dacă ar putea ar merge mai departe -chiar la sclavie. Patronii de astăzi care își mănâncă de sub unghii, nu sunt decât o oglindire a celor care fac legea în România.
Ei sunt lipsiți de o reală organizare dar și de un simț civic. Dorința după putere și bogăție i-au făcut să-și calce conștiința și rațiunea în picioare; de aceea ei sunt lipsiți de acestea. Ei dau legi și le aplică numai după dorințele inimilor lor lacome. Ei dacă dau o lege bună pentru popor trebuie să te gândești că obligatoriu trebuie să aibă ei un avantaj din aceasta. Dacă nu au un avantaj nu vor face nimic. Ei sunt corupți, și acest lucru este cunoscut la nivel international. De aceea noi nu intrăm cu totul în UE. Da, din pricina corupției care colcăie în inimile lor. Dar mânia lui Dumnezeu va fi peste ei, și vor pieri cu toții dacă nu se vor pocăi.

| Wr3nch a răspuns:

laughing)) Si stai unde? Cu mama si tata pana mori? Cu o mie de lei nu ai cum sa traiesti in orase mari singur, daca nu stai la rude sau prieteni. Excludem caminul din start, daca tot lucrezi. Hai sa zicem ca ai noroc, gasesti o chirie decenta la 500 de lei. Mai dai 100 pe facturi vara (iarna clar vreo 200). restul pe mancare, si nu cred ca dai mai putin de 300 pe mancare pe luna. Practic daca e vara iti ramane ceva maruntis, daca nu ghinion. Asta nu e ''binisor'' e minimul necesarlaughing

| Panamax a răspuns:

Si un copil de 3 ani este mai inteligent decat tine.