| andrei28743 a întrebat:

Dacă se încheie un contract de prestări servicii (pus 10m2 gresie )între firma mea și x pers. fizica este obligatoriu sa dau chitanța plus factura după? Clientul a zis ca nu are nevoie de factura și chitanța, cum sa procedez corect? Iar lucrare e la el acasa.Pot sa am probleme cu ANAF ul?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa faci evaziune fiscala e obligatoriu sa dai factura

| sierra1 a răspuns:

"ste obligatoriu sa dau chitanța plus factura după....cum sa procedez corect?"

să dai, aitfel se numește că faci evaziune fiscală și eu (și altii) vrem impozitul tău la buget

| adryang78 a răspuns:

Da, ești obligat să emiți factură, în baza unui deviz de lucrări.
Apoi tai chitanță, atunci când îți plătește. În caz contrar poți fi acuzat de evaziune.