| Ionicajunior a întrebat:

Daca sunt doar cetatean roman pot lua fonduri europene sa-mi fac o firma(de exemplu sa-mi construiesc un hotel) in alta tara din Uniunea Europeana?
Unde pot gasi mai multe detalii despre fonduri europene?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fondurile europene se aloca cetatenilor europeni, din toate tarile UE si numai pentru PRODUCTIE in industrie, sau agricultura.
Trebuie sa ai minim 18 ani impliniti si sa ai deja firma, cu bani in ea, fiind obligatoriu sa ai 30-40% din valoarea totala a proiectului pentru care ceri fonduri.

Constructia unui hotel nu este in lista suportata de fondurile europene, nefiind parte din servicii si productie industriala sau agricultura.
Sunt cateva conditii care trebuie sa le intrunesti pentru a putea accesa fondurile europene, ca existenta unei firme cu toate autorizarile de functionare si cu bani in banca, in procent de 30-40% din suma pe care doresti sa o ceri de la ei.
De exemplu: daca tu vrei 1mil de euro, trebuie sa ai deja in firma ta 300-400 mii de euro, ca Fondul european sa-ti dea restul.
Dar asta este valabil doar pentru productie si agricultura, nu pentru constructii de hoteluri, cazinouri, sali de jocuri, baruri, discoteci, cluburi si alte cladiri.
http://mfe.gov.ro/

| Ionicajunior explică (pentru Violleta2022):

Deci fondurile europene pot fi facute doar sa iti extinzi firma? Nu poti sa vrei sa incepi ceva de la 0? De pilda eu vreau sa fac o afacere de la 0 de 2milioane euro; sa zicem ca eu am in cont 500000 euro iar restul de la fonduri?
Apropo, ai putea sa-mi dai exemplu de afacere ce o pot deschide la mare cu fonduri europene/apoi sa o extind cu fonduri europene?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicajunior):

Nu, categoric nimic de la zero!
Trebuie sa ai deja 30-40% din valoarea investitiei, asta este cerinta lor obligatorie, alaturi de firma deja existenta, cu toate certificarile de functionare in ordine, cu contract de propietate sau inchiere pe termen lung samd.

Suma maxima alocata de fondurile euroepene este de 1 milion de euro. asta scrie si pe site-ul lor!
La mare nu poti face agricultura, dar poti face industrie: daca iti deschizi ceva unde poti poti confectiona imbracaminte, incaltaminte, utilaje grele, scule si unelte industriale samd.
Nu uita: trebuie sa ai deja cladirea propietate personala sau inchiriata pe termen lung 5-10 ani, ca sa poti primii aceste fonduri.

| Ionicajunior explică (pentru Violleta2022):

Apreciez ca ma ajuti.
Dar cum isi dau ei seama ca firma mea valoreaza minim 30-40% din valoarea proiectului?
Si la mare pescuitul nu este tot o agricultura? Nici daca cultiv castraveti/arici de mare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicajunior):

Tu nu ai inteles! NU ghiceste nimeni, ca nu se joaac nimeni de-a ghictitul cu tine, tu trebuie sa dovedesti cu un extras de cont bancar, ca ai suma aceea in contul firmei.
Daca ceri o finantare de proiect de 100.000 de euro, tu trebuie sa ai in contul bancar al firmei, la acel moment 400.000 euro, ca ei sa-ti dea diferenta de 600.000 euro.
Depinzand de natura proiectului ti se cere un anumit procentaj, care-i intre 30 si 45%.
Pescuitul nu este agricultura ci piscicultura!
Agricultura este o ramura care se ocupa cu prelucratul pamantului si nu are nici in clin si nici in maneca cu apa si pestii din balta. ramura aceea se cheama piscicultura!

| Ionicajunior explică (pentru Violleta2022):

Ok acum am inteles partea cu banii si procentele.
Dar exista Fondul European de Pescuit si Afaceri Maritime. Ce afaceri pot sa fac ca sa primesc bani de la ei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicajunior):

Probabil ca trebuie sa ai barca sau vapor propietate personala sau inchiriat pe termen lung si tot asa, un procent de 30-50% sa-l ai deja in banca, inainte sa ceri restul, de la fondurile europene.
Despre fondul asta, nu stiu prea multe amanunte.